Specjalna aplikacja pozwala na nostalgiczny powrót do systemu Windows 95

Windows 95 był przełomem w zakresie systemów operacyjnych i ten debiutujący w 1995 roku system był dla wielu starszych użytkowników PC pierwszym kontaktem z Okienkami Microsoftu.

Specjalna aplikacja pozwala na nostalgiczny powrót do systemu Windows 95
Specjalna aplikacja pozwala na nostalgiczny powrót do systemu Windows 95Geekweek - import

Teraz, po przeszło 20 latach od premiery Windowsa 95, możemy wybrać się w nostalgiczną podróż w przeszłość, powracając do czasów młodości (użytkownicy z mniejszym stażem mogą zaś sprawdzić, jak wyglądało to w zamierzchłych czasach :)). Wszystko za sprawą ujawnionej właśnie aplikacji Windows 95, która została udostępniona na stacjonarne platformy (Windows, macOS i Linux).

Warto zaznaczyć, że to właśnie Windows 95 stanowił rewolucję względem zwykłej nakładki na MS-DOS, jaką był Windows 3.11 i  postawił fundamenty dla tej rodzinny systemów operacyjnych. Wiele elementów wprowadzonych w tym wydaniu „Okienek” przetrwało do dziś, stanowiąc kluczowy aspekt ich funkcjonalności i mówię choćby o menu Start (sytuacja z próbą pozbycia się go w Windows 8 okazała się być duża wpadką Microsoftu) czy ikonce Mój Komputer. Z tym OS zadebiutowała też przeglądarka internetowa Internet Explorer, która w końcu pozwalała użytkownikom Windowsa na korzystanie z zasobów Internetu (dziś zastąpiona już przez Edge).

Poza tym, jak to często bywało w przeszłości, choć nowsza wersja Windows 98 oferowała nowe funkcjonalności i działała sprawniej od poprzednika, to jednak wersja z 95 roku uznawana była za stabilniejszą.

Oczywiście, jak na dzisiejsze standardy, Windows 95 może wydawać się już nieco przestarzały, ale nostalgia i sentymenty często biorą górę w takich sytuacjach, więc stworzona i udostępniona przez Felixa Rieseberga (ten najbardziej znany jest ze swojej pracy nad Slackiem)aplikacja jest świetną okazją, by przypomnieć sobie ten system, który stanowi kawał historii dla rozwoju branży PC. Program pozwala na uruchomienie m.in. Wordpada, Notatnika lub Painta, ale dołączona przeglądarka Internet Explorer nie jest już dziś w pełni funkcjonalna. Zainteresowanych odsyłamy po kod źródłowy oraz pliki wykonywalne, które możecie pobrać z serwisu .

Źródło: GeekWeek.pl/GitHub

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas