Filipińska miejscowość żyła z karmienia rekinów. Jej przyszłość zagrożona

Niewielka miejscowość Tan-Awan leżąca na Filipinach słynęła z karmienie rekinów. Jest to bardzo nietypowy, ale również kontrowersyjny, sposób na przyciągnięcie turystów. Lokalni przedsiębiorcy do tej pory zarabiali łącznie miliony dolarów rocznie na krzywdzie mocno narażonych na wyginięcie zwierząt. Teraz pandemia postawiła przyszłość tej praktyki pod znakiem zapytania.

Na jednej z filipiński wysp, Cebu, od lat dochodzi do kontrowersyjnej praktyki. Rybacy karmiąc pływające w okolicy rekiny wielorybie, nakłaniają je do podpływania bliżej brzegu, dzięki czemu masa turystów decyduje się odwiedzić wspomniane miejsce, by móc to wszystko zobaczyć, a nawet wspólnie zanurkować.

Niestety, nadmiar łodzi sprawia, że rekiny często są przez nie ranione. Dodatkowo karmienie zwierząt całkowicie zmieniło ich dietę na o wiele mniej zróżnicowaną, co może nieść za sobą szereg konsekwencji. Warto również dodać, że wspomniana praktyka zniechęca wiele osobników do migracji.

Reklama

Z drugiej strony, mimo istniejącego zakazu polowań na te stworzenia, wcześniej częściej dochodziło do takiego procederu. Niektórzy uważają, że dzięki obecnej formie turystyki rekiny są w pewnym sensie bezpieczniejsze i mniej narażone na kłusowników.

Przed pandemią wody wokół Tan-Awan odwiedziło ponad pół miliona turystów w ciągu roku, którzy zostawili na Filipinach kilka milionów dolarów. Te pieniądze wpłynęły na życie wielu lokalnych mieszkańców.

Teraz turystów praktycznie nie ma, a wielu miejscowych musiało poszukać innych opcji zarobku. Ekolodzy apelują, że to dobry czas, by przestać karmić rekiny, jednak rybacy nie zamierzają odpuszczać i zwrócili się nawet z prośbą do władz o dotacje na jedzenie dla ryb.

Rekiny wielorybie

Rekiny wielorybie to największe ryby żyjące na naszej planecie. Osiągają nawet 18 metrów długości, ważąc przy tym kilkanaście ton. Nie zagrażają one w żaden sposób ludziom, gdyż żywią się głównie planktonem i małymi rybami, które pozyskują przez filtrowanie wody.

W ostatnich 75 latach populacja tego gatunku zmniejszyła się o ponad połowę, a w okolicach Filipin ten odsetek wyniósł nawet 63 procent. Obecnie rekinom wielorybim grozi wyginięcie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Filipiny | rekiny | pandemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy