Google zaprasza na wirtualne zwiedzanie Obiektów Światowego Dziedzictwa

Swobodne podróże wciąż nie są możliwe dla większości świata z powodu pandemii, dlatego amerykański gigant zaprasza na zwiedzanie wyjątkowych miejsc z poziomu własnej kanapy.

Google zaprasza na wirtualne zwiedzanie Obiektów Światowego Dziedzictwa
Google zaprasza na wirtualne zwiedzanie Obiektów Światowego DziedzictwaGeekweek - import

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy już koniecznie wsiadać w samolot i podróżować na drugi koniec świata, żeby zapoznać się z wyjątkowym kulturowym dziedzictwem, bo technologia przychodzi nam z pomocą. Jedną z opcji jest usługa , którą firma nazywa oknem na sztukę, historię, ludzi i cuda tego świata, bo ta umożliwia wirtualny dostęp do „skarbów, historii i wiedzy zgromadzonych w ponad 2000 instytucji kultury z 80 krajów”. Do tej pory mogliśmy tam podziwiać obrazy znanych malarzy, poznawać starożytne świątynie Majów, dowiedzieć się czegoś o wyjątkowej kulturze spożywania posiłków w Japonii, zobaczyć archiwalne dokumenty i fenomenalne zdjęcia NASA i wiele więcej.

Dziś do tego wyjątkowego zbioru dołączają zaś Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Google szczególnie poleca 10 miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, a są to: Piramida Cheopsa, Koloseum, Tadź Mahal, Mada’in Salih, Chichén Itzá, Wyspa wielkanocna, Park Narodowy Serengeti, Ajutthaja, Jaskinia Chauveta i Park Narodowy Yosemite. Oczywiście to dopiero początek naszej przygody, bo do dyspozycji „podróżujących” jest także wiele innych wyjątkowych miejsc, a wszystko z okazji Dnia Światowego Dziedzictwa: - Światowy Dzień Dziedzictwa to globalny moment promowania różnorodności dziedzictwa kulturowego, jego wrażliwości i wysiłków niezbędnych do jego ochrony - tłumaczy Centrum Światowego Dziedzictwa.

Oczywiście wirtualne zwiedzanie to nie tylko obrazy, ale i wiele ciekawych informacji na temat miejsc, które podczas klasycznych podróży łatwo przegapić. Dzięki tłumaczowi Google wszystkie opisy są dostępne nie tylko w języku angielskim, ale i polskim, więc każdy może poszerzyć swoją wiedzę o interesujące fakty. Co więcej, może to być również świetne narzędzie edukacyjne, dzięki któremu nauczyciele będą mogli zainteresować uczniów zagadnieniami i miejscami ważnymi dla naszego dziedzictwa - forma wirtualnego spaceru zawsze będzie przecież ciekawsza niż lektura grubego podręcznika. No to gdzie w tym roku spędzamy majówkę - Egipt, Chile, Tanzania, a może kulturowe centrum Europy?

Źródło: GeekWeek.pl/Google

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas