Gruzja kończy odbudowę atrakcji turystycznej. W tle wielka tragedia

W Tbilisi kończy się odbudowa kolei linowej łączącej miasto ze znajdującym się na wzgórzu Mtatsminda parkiem rozrywki. Projekt rozpoczął się w 2022 roku, a zakończenie planowane jest na lato tego roku. Ponad 30 lat temu zginęło tu kilkanaście osób, głównie dzieci.

Trwa odbudowa kolejki linowej w Tbilisi
Trwa odbudowa kolejki linowej w TbilisiUrząd Miasta Tbilisimateriał zewnętrzny

Obecnie zakończono montaż masztów i budowę górnej stacji. Trwają też prace związane z zadaszeniem na stacji dolnej. Kolejnym etapem są prace związane z instalacją elektryczną i naciąganie liny. Kolej linowa, na której będzie kursować 21 gondoli, obsłuży 1200 pasażerów na godzinę. Średnia prędkość pokonania drogi wyniesie 4,07 minuty, a długość trasy wyniesie 845,55 m.

Mieliśmy okazję zobaczyć prace przy budowie kolei linowej, która połączy Aleję Rustawelego i Park Mtatsminda. To bardzo ważny projekt, który [...] pozwoli kolejce obsłużyć 1200 pasażerów na godzinę. W ciągu czterech minut będzie można przenieść się z Alei Rustawelego do parku Mtatsminda i z Mtatsminda na Aleję Rustawelego.
Powiedział burmistrz Tbilisi

Kolej linowa będzie atrakcją stolicy Gruzji. 30 lat temu wydarzyła się tu tragedia

Dolna stacja kolei linowej mieści się przy al. Rustawelego, głównej ulicy miasta o długości 1,5 km nazwanej na cześć średniowiecznego gruzińskiego poety Szoty Rustawelego. Mieszczą się przy niej liczne budynki rządowe, publiczne, kulturalne i biznesowe - m.in. Budynek parlamentu Gruzji, Gruziński Teatr Opery Narodowej, Państwowy Teatr Akademicki Rustawelego, Gruzińska Akademia Nauk i wiele innych.

Mtatsminda z charakterystycznym masztem telewizyjnym na szczyciejoepyrek/CC BY-SA 2.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en)Wikimedia Commons

Mtatsminda to góra położona na terenie miasta, we wschodniej części pasma górskiego Mtatsminda i na prawym brzegu rzeki Mtkvari o wysokości 720 m n.p.m. Na górze znajduje się park rozrywki, a spomiędzy drzew rozciąga się niesamowity widok na miasto i znajdujące się dalej góry.

1 czerwca 1990 (a więc za czasów ZSRR) miał miejsce tragiczny wypadek. W wyniku zerwania liny runęły dwie kabiny - jedna z nich poruszała się w dół, druga w górę. Dolna gondola uderzyła w ścianę dolnej stacji, zabijając cztery osoby i raniąc wiele innych. Górna gondola zaczęła zsuwać się szybko w dół, aż natrafiła na pękniętą linę, która w wyniku uderzenia rozerwała ją. Ludzie spadli z 20 metrów na dachy i ziemię poniżej. Zginęło dziewiętnaście osób, a co najmniej 15 zostało ciężko rannych. Większość stanowiły dzieci, które wybrały się na wycieczkę do Tbilisi ze szkoły w regionalnym mieście Achalciche z okazji Dnia Dziecka.

Dokumentacja badania wypadku nie pozwala na ustalenie przyczyny zerwania liny holowniczej. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a przyczyna wypadku nie jest znana. Uszkodzone gondole oraz liny zdemontowano po trzech latach. W 2014 roku  w związku z planowaną przebudową rozebrano górną stację. Dolna pozostała ze względu na swoją unikalną architekturę (jest obiektem dziedzictwa kulturowego).

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas