Jak wyrobić paszport i czy wniosek można złożyć online?

Aktualizacja

Wielu Polakom do podróżowania wystarczy dowód osobisty. Chcąc wyjechać poza Unię Europejską, niezbędne jest posiadanie paszportu. Już teraz warto sprawdzić termin ważności, by bez niepotrzebnego stresu wyrobić nowy paszport przed wakacjami. Jak złożyć wniosek o paszport, czy można to zrobić online i ile kosztuje wydanie dokumentu?

Jak wyrobić paszport i czy wniosek można złożyć online?
Jak wyrobić paszport i czy wniosek można złożyć online?123RF/PICSEL

Jak wypełnić i złożyć wniosek o paszport? Krok po kroku

Wypełnienie wniosku o paszport jest stosunkowo proste, ale nie można go złożyć przez internet. Co prawda wniosek można pobrać z sieci i wypełnić w domu, ale z wszystkimi załącznikami trzeba i tak udać się do biura paszportowego.Jak wypełnić i złożyć wniosek o paszport? 

  1. Pobierz wniosek z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub odbierz go w punkcie paszportowym.
  2. Uzupełnij wszystkie wymagane pola danymi osobowymi, takimi jak imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, adres zamieszkania.
  3. Dołącz wymagane dokumenty (zdjęcie paszportowe oraz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości).
  4. Podpisz wniosek.
  5. Dokonaj opłaty za wniosek.
  6. Złóż wniosek w placówce paszportowej.

Pamiętaj, aby podczas wypełniania wniosku o paszport dokładnie przeczytać instrukcję i uzupełnić wszelkie wymagane pola zgodnie z zasadami. Ewentualne błędy mogą znacznie opóźnić, a nawet uniemożliwić wydanie paszportu.

Ile wynosi opłata za paszport?

Opłata za paszport zależy od kilku czynników - rodzaju paszportu, terminu realizacji czy dostępności zniżek. W przypadku standardowego paszportu biometrycznego opłata wynosi 140 złotych (cena na dzień 5 kwietnia 2023 r.), zaś za przyspieszenie realizacji wniosku pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 50 złotych. W przypadku paszportu tymczasowego, którego wydanie ma charakter naglący, opłata wynosi 170 złotych.

Dodatkowo istnieje grupa osób, które są uprawnione do otrzymania zniżki w wysokości 50% na wyrobienie paszportu. Należą do nich m.in. uczniowie i studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze obrony terytorialnej czy strażacy-ochotnicy. W przypadku ucznia lub studenta (do 25. roku życia), który pochodzi z rodziny wielodzietnej posiadającej ważną Kartę Dużej Rodziny, zniżka jest jeszcze wyższa i wynosi 75%.

Warto jednak pamiętać, że ceny te mogą ulec zmianie, dlatego też najlepiej sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które są odpowiedzialne za wydawanie paszportów w Polsce.

Ile trzeba czekać na paszport?

Czas oczekiwania na paszport zależy od wielu czynników. Najbardziej problematycznym jest sezon turystyczny.

W większości przypadków czas oczekiwania na paszport wynosi około miesiąca od dnia złożenia wniosku. Urzędnik w punkcie paszportowym przekaże nam przybliżoną datę odbioru dokumentu.

Jeśli składamy wniosek o paszport tymczasowy, oczekiwanie będzie krótsze. Należy jednak pamiętać, że musi on być umotywowany wyjątkową sytuacją, a także jest krócej ważny — jedynie 365 dni.

Warto jednak pamiętać, że w okresie przed wakacjami oraz w trakcie wakacji, czas oczekiwania może się wydłużyć. Dlatego też warto złożyć wniosek o paszport z wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu związanego z ewentualnymi opóźnieniami.

Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas