Lubicie podróżować? To najsilniejsze paszporty świata na 2023 rok - Polska w czołówce!
Jak wynika z raportu opublikowanego przez londyńską firmę doradczą Henley & Partners, największą swobodę podróżowania po świecie dają paszporty azjatyckie, a konkretniej Japonii, Singapuru i Korei Południowej, ale także naszego kraju załapał się do pierwszej dziesiątki zestawienia.
Henley & Partner opublikowało najnowszą wersję Henley Passport Index, czyli globalnego rankingu siły paszportów, który ocenia 199 dokumentów z całego świata na podstawie swobody podróżowania, jaką dają swoim posiadaczom. Dowiadujemy się z niego, że największą swobodę podróżowania po świecie dają trzy paszporty azjatyckie - na czele znajduje się Japonia, której obywatele mogą bez uprzedniego ubiegania się o wizę uzyskać dostęp do rekordowej liczby 193 miejsc docelowych na całym świecie, a podium uzupełniają Singapur i Korea Południowa z wynikiem 192 krajów.
Polski paszport jednym z najsilniejszych na świecie
Wydaje się też, że teraz, kiedy region ten w końcu otwiera się po pandemii COVID-19, jego obywatele chętnie będą korzystać z tych przywilejów - Henley Passport Index, który opiera się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), podaje przy okazji, że globalne podróże osiągnęły ok. 75 proc. poziomu sprzed pandemii. Na szczęście Europa również nie ma powodów do wstydu, bo zaraz za pierwszą trójką plasuje się wiele krajów Starego Kontynentu, na czele z Niemcami i Hiszpanią, które zapewniają łatwy wjazd do 190 krajów.
Czytaj na Antyweb | Sprawdziłem, o ile konkretnie podrożały bilety PKP Intercity i złapałem się za głowę
Top 10 najsilniejszych paszportów na świecie wg. Henley Passport Index:
- Japonia (193 kierunki)
- Singapur i Korea Południowa (192 kierunki)
- Niemcy i Hiszpania (190 kierunków)
- Finlandia, Włochy i Luksemburg (189 kierunków)
- Austria, Dania, Holandia i Szwecja, (188 kierunków)
- Francja, Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania (187 kierunków)
- Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone i Czechy (186 kierunków)
- Australia, Kanada, Grecja i Malta (185 kierunków)
- Węgry i Polska (184 kierunki)
- Litwa i Słowacja (183 kierunki)
A co z nami? Jak widać po pierwszej dziesiątce zestawienia, polski paszport znalazł się w gronie najsilniejszych na świecie - wspólnie z węgierskim zajmuje 9. miejsce i uprawnia do bezwizowego wjazdu na terytorium 184 państw. Co warto podkreślić, to mały awans względem ubiegłej edycji Henley Passport Index, w której zajmował 10. miejsce i pozwalał na wjazd do 182 krajów.
Co warto zaznaczyć, lista Henley & Partner jest jednym z kilku indeksów tworzonych przez firmy finansowe w celu uszeregowania globalnych paszportów. W ubiegłym miesiącu poznaliśmy też wyniki innego, a mianowicie Arton Capital Passport Index, w którym Polska może pochwalić się najlepszym wynikiem w historii - zazwyczaj zajmowaliśmy tu ostatnią pozycję pierwszej dziesiątki, a tym razem awansowaliśmy na trzecie miejsce, dzielone m.in. z Norwegią, Belgią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.
Jeżeli zaś chodzi o drugi koniec zestawienia Henley Passport Index, to ostatnie miejsce po raz kolejny zajmują obywatele Afganistanu, którzy mogą wjechać bez wizy do zaledwie 27 krajów. Niewiele lepiej mają obywatele Iraku (29 krajów), Syrii (30 krajów), Pakistanu (32 kraje), Jemenu (30 kraje), Somalii (35 krajów), Nepalu (38 krajów) czy Korei Północnej (40 krajów).