Jakie jest największe morze na świecie?

Większość z nas była kiedyś nad morzem, choćby naszym rodzimym Bałtykiem. Mórz jest na świecie sporo i różnią się od siebie powierzchnią, temperaturą wody czy położeniem. A które morze jest największe? Czeka nas bardzo daleka wyprawa.

Jakie jest największe morze na świecie?
Jakie jest największe morze na świecie?materiały prasowe

Czym jest morze?

Czasami najtrudniej jest nam zdefiniować najbardziej oczywiste rzeczy, które z pozoru definicji nie potrzebują. Bo czym dokładnie jest morze? Mówiąc najprościej, jest to naturalnie występujący zbiornik wodny, który stanowi część oceanu. Stopień jego "oddzielenia" może być zróżnicowany. Czasami morze jest bardzo dokładnie wyodrębnione na mapie przez kontynenty (np. wspomniany Bałtyk), innym razem ciężko zauważyć, gdzie dokładnie się kończy i zaczyna - rzućmy okiem na Morze Norweskie, Grenlandzkie czy Barentsa:

materiał zewnętrzny

Morza dzielimy na 5 rodzajów:

  • otwarte - mają szerokie połączenie z oceanem (np. wspomniane wyżej Morze Norweskie)
  • przybrzeżne - od oceanu oddzielone przez wyspy lub półwyspy (np. Morze Japońskie)
  • międzywyspowe - np. Morze Irlandzkie
  • międzykontynentalne - np. Morze Śródziemne
  • wewnątrzkontynentalne - np. Morze Bałtyckie

Największe morze świata jest daleko

Na świecie mamy aż 71 mórz, spośród których każde ma jakieś cechy. Dzielą się na 5 grup, ale różnią się od siebie jeszcze bardziej choćby pod względem wielkości i nie tylko. To pozwala wyszczególnić jedno z nich jako największe morze na świecie. Jest to Morze Filipińskie, które znajduje się na dalekim wschodzie. Ma powierzchnię aż 5 726 000 kilometrów kwadratowych i stanowi część Oceanu Spokojnego.

Morze Filipińskie.Wikimedia Commons

Z jednej strony oblewa wybrzeża poszczególnych wysp Filipin, a od północy dociera nawet do Japonii. Po zachodniej stronie kończy się na wyspie Tajwan, na wschodzie natomiast archipelagiu Mariany.

W morzu miejsce ma istny festiwal życia, a podwodne stworzenia i nie tylko potrafią cieszyć oczy nurków z całego świata. Na wybrzeżach Morza Filipińskiego odkryto 421 z 577 znanych gatunków koralowców. Nie brakuje tam również trawy morskich i skorupiaków. Te ostatnie odpowiadają za około 20% światowych zasobów. Wśród innych stworzeń żyjących w tym morzu zaobserwowano m.in. rekiny, żółwie morskie, ośmiornice, mureny czy liczne ryby - np. tuńczyki.

Na drugim miejscu listy największych mórz świata znalazło się Morze Koralowe o powierzchni 4 791 000 kilometrów kwadratowych. Te znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Australii.

A poniżej znajdziemy topową dziesiątkę najwiekszych mórz świata:

  1. Morze Filipińskie - 5 726 000 km2
  2. Morze Koralowe -  4 791 000 km2
  3. Morze Arabskie - 3 861 672  km2
  4. Morze Południowochińskie - 2 973 306 km2
  5. Morze Weddella - 2 800 000 km2
  6. Morze Karaibskie - 2 514 878 km2
  7. Morze Śródziemne - 2 500 000 km2
  8. Morze Tasmana - 2 300 000 km2
  9. Morze Beringa - 2 261 060 km2
  10. Zatoka Bengalska - 2 172 000 km2

A gdzie w tym wszystkim znajduje się nasz ukochany Bałtyk? Morze Bałtyckie, którego wybrzeże znajdziemy na północy Polski ma powierzchnię 1 721 238. Do czołowe dziesiątki jednak sporo zabrakło.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas