Każdy pasażer czeka na taki biletomat. PKP ma już prototyp

PKP pokazała prototyp uniwersalnego biletomatu. Automat zaproponuje nam najkorzystniejszą cenę, a bilet będzie można kupić u każdego przewoźnika. Pilotaż na kolei rozpocznie się na początku 2024 roku.

PKP wychodzi naprzeciw potrzebom podróżujących

Prototyp uniwersalnego biletomatu powstał we współpracy PKP SA z PKP Informatyka. Urządzenie zostało właśnie pokazane na targach Trako.

Nowe biletomaty mają ułatwić podróżowanie nie tylko klientom kolei, ale również przewoźnikom. W jednym miejscu kupimy bilet na dowolne połączenie kolejowe i bez konieczności stania w długich kolejkach do kasy.  

Program pilotażowy ma się rozpocząć na początku 2024 roku. Wezmą w nim udział przewoźnicy, którzy wyrazili taką chęć. 

Dostępność biletów na wszystkie połączenia nie jest jedyną zaletą nowych biletomatów. Będą one również proponować nam najkorzystniejszą ofertę z wszystkich dostępnych, co znacznie przyśpieszy proces kupna biletu.  

Reklama

Inteligentne uniwersalne biletomaty

Jak informuje PKP, interfejs urządzenia jest oparty o silnik sprzedażowy aplikacji Bilkom, stworzonej przez PKP informatykę. Wizualnie jest spójny z procesem zakupowym dostępnym w nowej aplikacji dla pasażerów kolei. Chodzi tutaj o produkt PKP.appka.

PKP przekonuje, że aplikacja jest niezwykle intuicyjna, a informacje na temat dostępnych połączeń podawane są w przystępny sposób. Co więcej, wyświetlane są sugestie najkorzystniejszych cen na dany moment, natomiast pod specjalną ikonką dostępne są zniżki, które mogą zainteresować podróżujących. 

Unikalność nowych urządzeń

Docelowo w biletomatach mają być dostępne nie tylko połączenia krajowe, ale również międzynarodowe. Kolejną innowacją będzie wprowadzenie możliwości zapoznania się z ofertą usług na wybranym dworcu.

Co więcej, dostępna będzie również funkcja zakupu Wspólnego Biletu, będzie to jeden bilet na połączenia z przesiadkami, z którego będziemy mogli skorzystać, podróżując pociągami większości polskich przewoźników. Dodatkowo usługa będzie się opierała na zasadzie: im dalej jedziesz, tym mniej płacisz! 

Urządzenia są dużo mniejsze od tradycyjnych biletomatów i wyposażone zostaną w wygodne, duże wyświetlacze dotykowe z możliwością zmiany rozmiaru czcionki. PKP wyznaczyło pierwszy kwartał 2024 roku na rozpoczęcie pilotażu i wprowadzenie pierwszych 28 urządzeń na wybranych dworcach kolejowych w całej Polsce.  

Polecamy na Antyweb | Odebrałeś laptop dla ucznia? Koniecznie sprawdź tę naklejkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP Intercity | PKP | pociągi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy