Mamy na świecie zupełnie nową wyspę! Nagle wyłoniła się z morza

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) poinformowała, że terytorium lądowe Kraju Kwitnącej Wiśni właśnie się powiększyło. Dołączyła do niego bezimienna jeszcze wyspa, która powstała w wyniku erupcji podmorskiego wulkanu.

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) poinformowała, że terytorium lądowe Kraju Kwitnącej Wiśni właśnie się powiększyło. Dołączyła do niego bezimienna jeszcze wyspa, która powstała w wyniku erupcji podmorskiego wulkanu.
Nagle wyłoniła się z morza. Podręczniki geografii do poprawki /Japan Maritime Self-Defense Force /domena publiczna

Na początku marca dowiedzieliśmy się, że Japończycy przez długie lata żyli w błogiej nieświadomości, że ich kraj składa się z dwa razy większej liczby wysp. Najnowsze cyfrowe mapowanie Kraju Kwitnącej Wiśni pokazało, że jest ich nie siedem, ale ponad czternaście tysięcy. Jak to możliwe? Kiedy japońska straż przybrzeżna liczyła wyspy 35 lat temu, nie była w stanie rozróżnić małych skupisk wysp od większych pojedynczych wysp, do powstania kolejnych przyczyniły się erupcje wulkanów, a jeszcze inne dopiero na mocy późniejszych regulacji dotyczących rozmiaru zyskały miano wysp.

Reklama

Japonia ma kolejną wyspę

Dziś okazuje się, że japońskie dane ponownie trzeba uzupełnić, bo jak informuje Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA), z morza u wybrzeży wyspy Iwo Jima na Oceanie Spokojnym wyrosła właśnie kolejna wyspa. To wynik aktywności wulkanicznej, która została udokumentowana na zdjęciach wykonanych 1 listopada przez Japan Maritime Self-Defense Force. Pokazują one erupcję, która wyrzuciła ciemną chmurę popiołu nad małą wyspę, która jest obecnie częścią łańcucha wysp Ogasawara.

Od dłuższego czasu się na to zapowiadało

JMA rejestruje aktywność wulkaniczną na tym obszarze od zeszłego roku, ale Instytut Badań nad Trzęsieniami Ziemi Uniwersytetu Tokijskiego potwierdził, że erupcja, która utworzyła wyspę, miała miejsce dopiero 30 października.

Setsuya Nakada, emerytowany profesor wulkanologii na Uniwersytecie Tokijskim, powiedział w tym tygodniu Japan Times, że magma gromadziła się pod wodą przez jakiś czas, zanim w końcu wydostała się na powierzchnię.

Wyspa położona jest około 1200 kilometrów na południe od kontynentalnej Japonii i kilometr od Iwo Jimy, wyspy, na której toczyły się jedne z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej na Pacyfiku. Amerykańska piechota morska walczyła z dziesiątkami tysięcy stacjonujących tam japońskich żołnierzy w bitwie, w której zginęło ponad 7 000 Amerykanów i 22 000 Japończyków. Rozgrywającym się tam wydarzeniom poświęcono wiele produkcji filmowych, w tym Piaski Iwo Jimy, Sztandar chwały czy Listy z Iwo Jimy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyspa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy