Miliardy na inwestycję w poznański dworzec. Chodzi o zaplecze

Dworzec Poznań Główny to jeden z najważniejszych punktów na kolejowej mapie Polski. W 2022 roku przewinęły się przez niego 22 miliony pasażerów, co usadawia go w czołówce polskich dworców. Z tego powodu szykowana jest inwestycja, mająca na celu zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego. Obędzie się bez opóźnień?

Budowa na dworcu w Poznaniu

Poznań nawiedzi kolejny plac budowy, tym razem na terenie dworca głównego. Jak poinformowała spółka PKP Intercity, aż 2,2 miliardy złotych zostaną zainwestowane w rozbudowę zaplecza technicznego na głównym dworcu miasta i jednym z najważniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Została już podpisana umowa z firmą, która jest odpowiedzialna za projekt.

Po co w ogóle taka rozbudowa? Jak czytamy w komunikacie spółki PKP Intercity, rozwój zaplecza technicznego jest niezbędny w celu przyspieszenia czasu obsługi pojazdów. Poprawiona ma zostać gospodarka wodna w obiekcie, a całość inwestycji pozytywnie wpłynie na komfort obsługiwanych pasażerów. Tych jest całkiem sporo - w 2022 roku przez Dworzec Główny w Poznaniu przewinęło się 22 miliony pasażerów.

Reklama

Co najważniejsze, wyremontowana i zmodernizowana bocznica będzie dostosowana nie tylko do obecnie używanego taboru. Nowoczesna instalacja ma również poradzić sobie z obsługą pociągów, które do PKP Intercity trafią w przyszłości. Jak pisaliśmy niedawno, nowy tabor dotrze do PKP wkrótce. Jest na co czekać, bo mowa o szybkich i niemal luksusowych pociągach.

Inwestycja z gatunku koniecznych

Jak podaje PKP, inwestycje z obszaru zaplecza technicznego dworców są konieczne, jeżeli przewoźnik chce się rozwijać i móc tym samym oferować więcej lepszych usług. Nowoczesna bocznica będzie czynna przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Pasażerowie mogą zatem oczekiwać poprawy ogólnego standardu usług oferowanego przez PKP Intercity w Poznaniu. Spółka działa jednak na wielu polach, o czym mogli się ostatnio przekonać pasażerowie kupujący bilety przez internet. Podróż pociągiem PKP Intercity można od niedawna zacząć w Google Maps - i nie chodzi tu wyłącznie o wytyczenie trasy przejazdu.

Bilety na pociąg w Google Maps

Niedawno została udostępniona funkcja, która pozwala pasażerom na zakup biletów na pociąg przez Google Maps, z poziomu np. telefonu. To całkiem proste, bo wystarczy uruchomić apkę, wytyczyć trasę (np. z Poznania do Gdańska) i wybrać transport pociągiem. Naszym oczom ukażą się proponowane połączenia, a po wybraniu takiego oferowanego przez PKP Intercity będziemy mogli dokonać zakupu.

To duże ułatwienie, które jest elementem szerszej strategii. Polega ona na udostępnianiu pasażerom większego wyboru, jeżeli chodzi o zakup biletów. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości zakupu dokonamy np. w aplikacji jakdojadę, co byłoby świetną informacją. Dodajmy do tego rosnącą liczbę nowoczesnych pociągów i mamy przepis na naprawdę świetnego przewoźnika. Z Intercity jest chyba całkiem nieźle, skoro w długi weekend pobito rekord pasażerów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP | dworzec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy