Największy na świecie diabelski młyn bez szprych powstanie w Korei

Największy na świecie futurystyczny diabelski młyn ma powstać w Korei Południowej do 2025 roku. Konstrukcja stanie w Heneul Park i będzie symbolizować jedność narodu koreańskiego oraz, na co rząd Seulu ma nadzieję, jego przyszłe zjednoczenie.

Największy diabelski młyn bez szprych
Największy diabelski młyn bez szprychSeoul Metropolitan Government domena publiczna

Korea Południowa zaprezentowała projekt największego na świecie, futurystycznego diabelskiego młyna. Tym, co wyróżnia tę konstrukcję spośród dotychczasowych tego typu, jest to, że ma przyjąć formę bezszprychowego okręgu, przypominającego wielką obręcz.

Bezszprychowa konstrukcja wielkiej obręczy

Rząd Seulu chce, aby obiekt symbolizował jedność narodu koreańskiego zarówno Korei Północnej, jak i Południowej. Budowla ma stanąć w Heneul Park w stolicy Seulu. Nazwano go Seoul Ring, ponieważ do złudzenia przypomina wielką obręcz, bądź obrączkę na palec.

Według oświadczenia wydanego przez rząd Seulu lokalizację wybrano ze względu na symbolikę zawartą w tym miejscu. Park Heneul stanowi zarówno bramę do Seulu, jak i zjednoczonej Korei, również ze względu na położenie geograficzne, bliskie Korei Północnej, aby pokazać harmonię całego narodu koreańskiego. Przede wszystkim z tego miejsca będzie można zobaczyć centrum Seulu, góry Namsan i Bukhansan oraz rzekę Hangang.

Innowacja projektu wielkiego młyna

Tym, co w pierwszej kolejności przykuwa uwagę, jest to, że projektanci zrezygnowali z tradycyjnej formy koła diabelskiego ze szprychami. Wykorzystali tutaj nową technologię i techniki to stworzenia pierwszego takiego obiektu na świecie.

Miasto konsultowało się z krajowymi i międzynarodowymi ekspertami w dziedzinie architektury i inżynierii, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji i integralność strukturalną bezszprychowego projektu Seoul Ring
czytamy w oświadczeniu władz miasta

Seoul Ring ma nie tylko pełnić funkcję turystyczną, miasto chce go wykorzystać również jako kompleks kulturowy w związku z tym, że stanie na dawnym wysypisku śmieci. Miałby on stanowić integralną część z wyspą Nanjido, na której niegdyś składowano góry śmieci z całego miasta, rozciągającą się na prawie 2 800 000 metrów kwadratowych i sięgającą 100 metrów wysokości.

Głównym materiałem budulcowym młyna będzie stal, z której powstanie obręcz z zewnątrz pokryta przezroczystym szkłem. Spodnia część konstrukcji również osłonięta zostanie stalowymi elementami. Przestronne i komfortowe kapsuły będą poruszały się po zewnętrznej stronie okręgu, powoli się obracając, co pozwoli uczestnikom na swobodne podziwianie widoków.

Seoul Ring zostanie zbudowany na dawnym wysypisku śmieci do 2025 roku jako symbol gospodarki o obiegu zamkniętym i działań na rzecz klimatu zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody. Oczekuje się, że Seoul Ring będzie nowym punktem orientacyjnym miasta, który wzmocni jego globalną pozycję i konkurencyjność miejską, jednocześnie ożywiając lokalną gospodarkę.
poinformowało miasto

Konstrukcję tego bezszprychowego młyna można porównać do ruchomych schodów z centrum handlowego. Jedyną różnicę stanowi to, że ruch odbywa się po okręgu. Według projektu Seoul Ring ma osiągnąć wysokość 180 metrów, co automatycznie stawia go o 45 metrów wyżej od Londyńskiego słynnego London Eye. W założeniu ma być wyposażony w 36 wagonów, a w każdym z nich będzie mogło przebywać do 25 osób jednocześnie.

Futurystyczny okręg ma się stać centrum kulturowym Seulu, wokół którego odbywały się będą festiwale i programy kulturowe. Skupiono się przede wszystkim na tym, aby wykorzystać zrównoważone technologie jak najbardziej przyjazne otoczeniu, co ma korespondować z problemem zanieczyszczenia środowiska.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas