Oto najlepsze wieżowce świata 2022 roku - Polska w czołówce!
Emporis ogłosiło wyniki prestiżowego międzynarodowego konkursu Skyscraper Award, w ramach którego zespół ekspertów ocenia nowe wieżowce z całego świata. W tym roku tytuł najlepszego z nich trafia w ręce biura architektonicznego MVRDV, słynącego z nietuzinkowych pomysłów, a konkretniej drapacza chmur o nazwie The Valley.
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji Skyscraper Award, czyli prestiżowej nagrody przyznawanej przez międzynarodowego dostawcę danych budowlanych, firmę Emporis. Jakie warunki muszą spełnić uczestnicy konkursu? Do udziału uprawnione są wieżowce o wysokości co najmniej 100 metrów, których budowa została ukończona w roku poprzednim, więc tym razem panel ekspertów miał co robić, bo takich budynków było ponad 600.
And the Skyscraper Award goes to...
Zwycięzca może być jednak tylko jeden i w tym roku zdaniem ekspertów jest to stojący w Amsterdamie The Valley, który jest pomysłem studia MVRDV - to już drugi raz w historii nagrody, kiedy Holandia wygrywa zestawienie. Mowa o budynku znajdującym się w biznesowej części miasta, który składa się z trzech połączonych u dołu wież o maksymalnej wysokości 100 metrów. Jak podkreślał panel sędziowski, szczególnie imponujący jest tu nietypowy i innowacyjny design, za sprawą którego budynek przypomina... krajobraz górski. Jego elewacja płynnie łączy szkło, kamień i balkony imitujące półki skalne, a do tego w najbliższym czasie stanie się zdecydowanie bardziej zielona, bo zostanie obsadzona 13 tys. drzew i roślin, stając się miejską oazą zieleni.
Dolina wygląda jak oaza w dzielnicy biznesowej zdominowanej przez zwykłe biurowce. To nie tylko wybitna wypowiedź architektoniczna, ale także doskonały przykład zrównoważonego i przyjaznego dla klimatu budownictwa
Drugie miejsce zajął zaś najwyższy budynek w zestawieniu, a mianowicie mierzący 435 metrów 111 West 57th Street w Nowym Jorku. To oficjalnie najcieńszy budynek świat, którego stosunek szerokości do wysokości wynosi 1:24 i nadaje mu wygląd igły wybijającej się ponad zabudowę miasta. To trzeci w kolejności najwyższy budynek w Nowym Jorku, po 1 World Trade Center oraz Central Park Tower, a za możliwość zamieszkania w nim trzeba było słono zapłacić, bo ceny apartamentów zaczynały się od 57 milionów USD.
Na podium znalazł się jeszcze bardzo nietypowo wyglądający 106-metrowy budynek o nazwie NV Tower, zaprojektowany przez A&A Architects, który można podziwiać w Sofii. W jego designie widać wyraźne inspiracje naturalnymi kryształami, a żeby pozostać w temacie, każde piętro nawiązuje tu do konkretnego kryształu i jest utrzymane w jego kolorystyce.
Co warto podkreślić, w pierwszej dziesiątce znalazło się też miejsce dla budynku z naszego kraju, bo pozycja numer 6 należy do Warsaw Unit, czyli wieżowca zbudowanego w stolicy przy rondzie Daszyńskiego.
Budynek posiada 46 kondygnacji, 14 wind, 57 000 m² powierzchni biurowej, powierzchnię handlowo-usługową, 456 miejsc parkingowych oraz co najważniejsze, elewację typu Dragon Skin, czyli fasadę kinetyczną złożoną z kilku tysięcy ruchomych płytek, które mają reagować na podmuchy wiatru tworząc niepowtarzalne obrazy - taki rodzaj elewacji został użyty w Polsce po raz pierwszy.
Całe top 10 wygląda następująco:
- The Valley - Amsterdam, Holandia
- 111 West 57th Street - Nowy Jork, USA
- NV Tower - Sofia, Bułgaria
- Antares Tower - Barcelona, Hiszpania
- Bundang Doosan Tower - Seongnam-si, Korea Południowa
- Warsaw Unit - Warszawa, Polska
- Premier Tower - Melbourne, Australia
- Sven - Nowy Jork, USA
- One Park Drive - Londyn, Anglia
- CIBC Square - Toronto, Kanada