Nie trzeba jechać do Paryża, można do Rybnika. Stanęła tam wieża Eiffla

W Pizie jest słynna na cały świat krzywa wieża, w Londynie możemy zobaczyć Big Bena, w Nowym Jorku Statuę Wolności, a w Paryżu… wieżę Eiffla. Jednak, żeby zobaczyć tę ostatnią, nie trzeba jechać do stolicy Francji. Wystarczy pojechać samochodem do jednego z polskich miast na Śląsku.

  • W Paryżu trzeba spędzić wiele godzin w kolejkach, a następnie wydać sporo pieniędzy, by z bliska zobaczyć wizytówkę tego pięknego miasta
  • W dobie szalejącej inflacji i problemów z samolotami jest to dość kosztowny wyjazd, ale okazuje się, że selfie pod wieżą Eiffla można zrobić także w Rybniku
  • Jedno z piękniejszych miast Śląska właśnie ogłosiło powstanie swojej repliki słynnej, paryskiej wieży.

Wieża Eiffla w Rybniku

Jak w ogóle do tego doszło, że miasta oddalone o półtora tysiąca kilometrów mogą poszczycić się podobnymi obiektami? Wszystko za sprawą obywateli, a dokładniej mieszkańców rybnickiej dzielnicy Nedobczyce. To właśnie ich pomysł został przedstawiony w ramach jednej z edycji budżetu obywatelskiego. Postanowili urozmaicić jedno z rond, które nazwano "Niedobczyce-Paryż" i właśnie tam postawiono instalację, która jest repliką wieży Eiffla, będącej od ponad 130 lat jest nieodłącznym elementem krajobrazu Paryża.

Reklama

Pomysł został poparty przez ponad półtora tysiąca rybniczan. Wstępnie budowla miała kosztować około 90 tysięcy złotych, jednak na późniejszym etapie, a także uwzględniając rosnące koszty, rybnicką Wieżę Eiffla postawiono za 159 tysięcy złotych. Do kwoty dorzucili się m.in. prywatni sponsorzy, jak i miasto Rybnik. Nazwa ronda nie jest jednak przypadkowa, podobnie jak i sama wieża. Skrzyżowanie to łączy bowiem Racibórz i Pszczynę, a w pobliżu krzyżówki znajduje się osiedle Paryż.

Rybnicka wieża Eiffla to konstrukcja na miarę oryginału

Wybudowana na środku ronda wieża to kolos składający się z niespełna 8 ton elementów stalowych. Konstrukcję oparto na fundamencie, który wylano z 62 metrów sześciennych betonu, co daje ciężar około 130 ton. Solidna podstawa ma zapewnić wytrzymałość budowli i jej stabilność na wiele lat. 

Patrząc na zdjęcia, można zauważyć dokładność i odwzorowanie oryginału, a obiekt ten może stać się naprawdę ciekawą atrakcją turystyczną, która przyciągnie wielu odwiedzających, bo nie tak łatwo jest zrobić sobie zdjęcie pod wieżą Eiffla. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wieża eiffla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama