Polska kolej przyszłości Hyperloop zacznie funkcjonować już za 3 lata
Startup Hyper Poland wyznaczył sobie ambitny cel realizacji wizji superszybkiej kolei przyszłości, która będzie woziła pasażerów z prędkością nawet 1200 km/h.
Nie są to tylko marzenia grupki entuzjastów najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Za projektem stoi zespół składający się z 25 ambitnych, młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej, który jest wspierany przez wielu specjalistów z Polski oraz całego świata.
Hyper Poland chce uruchomić pierwszy testowy odcinek technologii Hyperloop w Polsce na przełomie 2019 i 2020 roku. Tor ma mieć 500-metrów długości i powstanie pod Łodzią. Będzie to wstęp do opracowania swojej koncepcji systemu Hyperloop. Inżynierowie planują, że pierwszy użytkowa trasa kolei powstanie za 3 do 5 lat, połączy Warszawę z Łodzią i Wrocławiem oraz będzie oferowała superszybkie transporty towarów dla przedsiębiorstw i firm kurierskich.
„Budując własny system Hyperloop, budując własny system Hyperloop, Polska stanie się eksporterem technologii, będziemy mogli w przyszłości sprzedawać licencję na tę technologię, a nie kupować ją za granicą jak to zwykle bywa. Wdrożenie systemu próżniowego, nawet już tego początkowego, w postaci Inteligentnej Platformy Logistycznej, daje szansę polskim podmiotom i przedsiębiorstwom na dostarczanie technologii, które poniekąd będą miały wpływ na inne sektory gospodarki, tj. transport, lotnictwo czy kosmonautyka” - powiedział Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland.
Niebawem na Seedrs (), bardzo popularnej brytyjskiej platformie equity crowdfundingu, ma wystartować projekt zbiórki pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia. Już teraz chęć współpracy wyraziło wiele firm z całego świata oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, więc osiągnięcie celu jest niemal pewne.
Z Hyper Poland współpracuje też litewski milioner Vladas Lašas, prywatnie przyjaciel Richarda Bransona, założyciela Virgin i właściciela firmy Virgin Hyperloop One, która jest pionierem rozwoju technologii Hyperloop w Stanach Zjednoczonych. Polacy chcą stać się częścią wizji Bransona i doprowadzić do budowy kolei przyszłości w Polsce. Jesteśmy dla nich świetnym obiektem inwestycyjnym, gdyż najnowocześniejsze technologie z roku na rok cieszą u nas się coraz większą popularnością.
Przypomnijmy, że Polacy proponują budowę 415-kilometrowej trasy łączącej Wrocław z Warszawą. Jeśli powstanie, podróż ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Polski potrwa tylko 20 minut. Specjaliści uważają, że budowa Hyperloop w wersji pasażersko-towarowej będzie o wiele tańsza w eksploatacji od kolei dużych prędkości, więc warto w nią inwestować już teraz. Największe oszczędności będzie można poczynić na energii. Kapsuły Hyperloop przy prędkości 600 km/h będą zużywały tyle energii, co kolej dużych prędkości przy 30 km/h.
Technologia Hyperloop polega na stworzeniu całej sieci specjalnych próżniowych tub, w których na poduszce magnetycznej i z prędkością ponad 1200 km/h, poruszać się będą kapsuły z pasażerami lub towarami. Przedstawiciele Hyper Poland uważają, że w Polsce pierwsza użytkowa trasa towarowa pomiędzy Warszawą a Wrocławiem powstanie już za 3-5 lat, natomiast pasażerska do 10 lat. Planowane są też inne trasy takie jak: Warszawa-Kraków, Berlin-Poznań-Łódź, a nawet Warszawa-Białystok-Kowno-Ryga
Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Hyper Poland