Polskie lotnisko zaskoczyło Europę. Rośnie w dużym tempie
Nawet najmniejsze lotnisko w kraju jest w stanie zaskakiwać - i to pozytywnie. Idealnym przykładem jest port lotniczy Zielona Góra-Babimost, który osiągnął świetny wynik w minionym roku. Został nawet wyróżniony w prestiżowym rankingu.
Spis treści:
Świetny wynik lotniska w Zielonej Górze
Styczeń to idealny moment na podsumowanie nie tylko poprzedniego miesiąca na danym lotnisku, ale i całego 2024 roku. W przypadku portu lotniczego Zielona Góra-Babimost mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją. To najmniejsze lotnisko w Polsce, które jednocześnie rośnie najszybciej spośród wszystkich portów w naszym kraju. Choć jest to oczywiście zasługa rozmiaru i efektu skali, to i tak wynik osiągnięty w ciągu poprzednich 12 miesięcy jest godzien podziwu. Doszło nawet do wyróżnienia lotniska w pewnym prestiżowym rankingu.
Ale od początku. Port lotniczy Zielona Góra-Babimost zakończył 2024 rok z wynikiem rekordowym. Na lubuskim lotnisku odprawiono w ciągu 12 miesięcy niemal 83 tysiące osób. To najwięcej w historii lotniska, które przy okazji pobiło swój wynik z 2023 roku o ponad 50 procent. Port lotniczy rosnący rok do roku o przeszło połowę? To coś naprawdę dużego. Zasługą takiego wyniku są z pewnością coraz popularniejsze loty czarterowe. O ile jedyny regularnym połączeniem z lotniska pozostaje trasa do Warszawy (PLL LOT), to sporo do wyniku dołożyły samoloty wiozące pasażerów do m.in. Egiptu, Albanii czy Turcji. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym takich lotów było naprawdę sporo i pomogły zwiększyć tegoroczny wynik.
Tendencja wyraźnie wzrostowa
W ciągu 11 spośród 12 miesięcy poprzedniego roku lubuskie lotnisko osiągnęło lepszy wynik niż w analogicznym okresie w 2023 roku. Tylko w styczniu odprawiono mniej pasażerów niż rok wcześniej, podczas gdy każdy kolejny rok to duże wzrosty. Najlepiej było od lipca do września - to wtedy podczas trzech wakacyjnych miesięcy lotnisko przekraczało barierę 10 tysięcy pasażerów w miesiącu. Dla małego lotniska to naprawdę duży wynik.
Nie umknęło to uwadze europejskich agencji związanych z ruchem pasażerskim. ACI Europe (Airports Council International Europe) umieściło lotnisko w TOP 5 najszybciej rozwijających się małych lotnisk w Europie. Potencjał widzą też władze regionu. Wdrażany jest plan rozbudowy lotniska, który zakłada znaczące zwiększenie przepustowości portu.
Nowe loty z Zielonej Góry? Są plany
Plany, ale jeszcze nie realizacja. Jakiś czas temu informowaliśmy was o pomyśle promocji regionu na zasadach współpracy z liniami lotniczymi. Ten zakładał dofinansowanie siatki połączeń z lotniska Zielona Góra-Babimost, co mogłoby sprawić, że na lotnisku pojawiłby się nowy przewoźnik. W domyśle liczono na Wizz Air lub Ryanair, z których jeden miałby otworzyć regularne loty do Londynu.
Ta informacja pojawiła się na początku grudnia i na ponad miesiąc później brak informacji o możliwości rozbudowy siatki połączeń. Wiemy, że nadal będą realizowane regularne loty do Warszawy, jednak na ten moment to wszystko. Może rozbudowa terminalu pomoże w przyciągnięciu nowych przewoźników?