Temperatura wody w Bałtyku. Gdzie najwyższa, gdzie najniższa?

Polskie morze uważane jest za chłodne. Jadąc na wakacje nad Morze Bałtyckie, wiele osób liczy nie tylko na sprzyjającą pogodę, ale także na ciepłą wodę, w której można się wykąpać. Choć warunki termiczne Bałtyku zależą od wielu czynników, da się znaleźć miejsca, gdzie są większe szanse na cieplejszą wodę.

Od czego zależy temperatura wody w Bałtyku?

Morze Bałtyckie i Morze Śródziemne mają wspólną cechę. Oba są morzami śródziemnymi, tj. otoczonymi ze wszystkich stron lądem, przy czym Bałtyk jest morzem wewnątrzkontynentalnym, a Morze Śródziemne międzykontynentalnym. Pomiędzy nimi jest także znacząca różnica jeśli chodzi o szerokość geograficzną. W walce o wyższą temperaturę wody nasze morze jest na znacznie gorszej pozycji. Ale to nie znaczy, że w całym akwenie jest taka sama temperatura.

Reklama

Rozciągłość południkowa Bałtyku wynosi ponad 1,3 tys. km, to sprawia, że różnice w temperaturze pomiędzy południową częścią a północną, której niewiele brakuje do koła podbiegunowego północnego, są znaczne. Południowa część jest wyraźnie cieplejsza.

Choć Bałtyk jest morzem płytkim, a jego średnia głębokość to zaledwie około 50 metrów, to nie znaczy, że jego dno nie jest urozmaicone. Występują obszary płytsze oraz głębie. To również ma znaczenie w przypadku nagrzewania się i mieszania wody. Czasem może wystąpić zjawisko upwellingu, czyli napływu dobrze natlenionych, żyźniejszych, ale chłodniejszych wód z obszarów przydennych.

Patrząc na wybrzeża w poszczególnych krajach widać znaczną różnorodność. Znajdziemy tu liczne wyspy, półwyspy i zatoki. Woda morska osłoniona fragmentem lądu nie miesza się i nie wymienia tak szybko, co w konsekwencji może wiązać się z różnicą temperatury.

No i oczywiście na temperaturę wody ma wpływ także pogoda. Duża liczba słonecznych, ciepłych dni może sprawić, że woda będzie niespodziewanie ciepła. W związku ze zmianami klimatu temperatura powietrza stopniowo wzrasta, więc i woda będzie coraz cieplejsza. Ale tu jest pewien haczyk, o którym dowiesz się na końcu artykułu.

Gdzie woda w Bałtyku jest najcieplejsza?

Temperatura wody morskiej na północy naszego kraju jest stosunkowo stabilna, choć może się nieco różnić. Patrząc na ukształtowanie dna morskiego cieplejszych wód możemy się spodziewać w Zatoce Pomorskiej od Świnoujścia do Kołobrzegu, oraz od Ustki do Łeby, a nawet nieco dalej, do Władysławowa. Jest tu Płycizna Czołpińska oraz Ławica Stilo. Płytsze wody powodują, że ich temperatura może być nawet 3-4 stopnie Celsjusza cieplejsza, niż np. na plaży od Kołobrzegu do Darłowa.

W Polsce przeważają wiatry zachodnie, tj. takie, które wieją z zachodu na wschód. Ale zdarza się, że kierunek jest odwrotny i pojawiają się wiatry wschodnie. Te sprzyjają wspomnianemu wcześniej upwellingowi, czyli unoszenia chłodniejszych wód z głębszych warstw morza. W związku z tym właśnie w rejonie Kołobrzegu, gdzie niedaleko na północ widać już początek głębszego Basenu Bornholmskiego, takie wody mogą się unosić i sprawiać, że ich temperatura nie będzie zbyt komfortowa jeśli chodzi o kąpiele. Drugie miejsce, gdzie upwelling może zaznaczać się w temperaturze, to obszar od Łeby do Władysławowa. Ten płytszy obszar graniczy od wschodu z Basenem Gdańskim, z którego może napływać chłodniejsza woda. Kąpiel może być również przyjemna od Trójmiasta do Pucka. Płytkie wody osłonięte Półwyspem Helskim sprzyjają ich nagrzewaniu.

Podsumowując, cieplejszych wód w Morzu Bałtyckim możemy się spodziewać w okolicy Świnoujścia, oraz Ustki i Łeby, a także w miejscowościach turystycznych w obrębie Zatoki Gdańskiej.

Dlaczego warto wybrać miejsce nad Bałtykiem, gdzie temperatura wody jest chłodniejsza?

Czy to, że w niektórych miejscach polskiego Wybrzeża, jak np. od Kołobrzegu do Darłowa, są większe szanse na chłodniejszą temperaturę wody, powinno dyskwalifikować je z naszej listy? W żadnym wypadku.

Pamiętajmy, że wyższa temperatura wody wiąże się z dogodnymi warunkami do zakwitu sinic. Planując urlop na lipiec, możemy przyjechać nad morze i przeczytać o zakazie kąpieli z tego powodu. Co więcej, są one na tyle toksyczne, że odradza się wówczas nawet przebywanie na plaży. Chłodniejsza woda może wbrew pozorom zapewnić spokojniejszy i bardziej udany urlop.

Gdzie pojechać nad morze? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć. Cieplejsza woda może (ale nie musi) wiązać się większą ilością glonów, a nawet sinic. Chłodniejsza woda być może nie pozwoli na tak długą kąpiel, ale unikniemy rozczarowania związanego z zamkniętym kąpieliskiem (no, chyba że z powodu zbyt dużych fal).

Wybierając cel podróży, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, jak wielkość miejscowości, potencjalna ilość turystów, szerokość plaż, oraz atrakcje turystyczne.

Przeczytaj także:

Zakaz spożywania alkoholu w samolotach Ryanair. Na pokład nie wniesiesz nawet małpki!

PKP rzuca promocję na wakacje. Jak skorzystać i kupić tani bilet na pociąg?

Co można mieć w bagażu podręcznym Wizzair? Krótka lista rzeczy do walizki


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morze Bałtyckie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy