To będzie najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce? Powstanie blisko Żywca

W województwie śląskim powstanie gigantyczna sieć ścieżek rowerowych. Będą prowadziły m.in. wokół Jeziora Żywieckiego. Łącznie będzie to około 250 kilometrów tras.



Polskie góry są malownicze, przyzna to chyba każdy, kto nie może wyobrazić sobie wakacji bez wizyty na południu Polski. Jednym z piękniejszych miejsc jest Jezioro Czorsztyński położone w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej i sąsiadujące z nim od południa Pieniny. Kilka lat temu wokół jeziora powstała trasa rowerowa, która przez miłośników dwóch kółek została uznana za najpiękniejszą w Polsce. To 30 kilometrów tras przez niezwykły krajobraz.

Teraz w pobliżu oddalonego o ok. 80 kilometrów (w linii prostej) na północny zachód Jeziora Żywieckiego powstanie gigantyczna infrastruktura rowerowa, jak poinformował serwis naszemiasto.pl. Łącznie wybudowane zostanie ok. 250 kilometrów tras.

Reklama

Budowa ścieżek rowerowych to element rozwoju Aglomeracji Beskidzkiej

Pod koniec listopada w żywieckim magistracie odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła złożenia wniosku na rewitalizację Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego.

Zaznaczył także, że zagospodarowanie brzegów Jeziora Żywieckiego zostało wpisane jako jeden z kluczowych projektów Aglomeracji Beskidzkiej. Termin zakończenia projektu wyznaczono na 2026 rok. Obecnie trwa spełnianie określonych procedur.

Nowe trasy połączą się z istniejącymi

W ramach tego projektu powstanie około 40 kilometrów tras rowerowych na obszarze trzech gmin. W całej Aglomeracji Beskidzkiej - około 250 kilometrów.

Powstaną również inne trasy, w tym nr 614, której docelową nazwą będzie Velo Beskid. Będzie prowadziła od Przełęczy Salmopolskiej, przez gminy Buczkowice, Łodygowice, Łękawica, Gilowice, Ślemień do granicy z województwem małopolskim.

Całość ma kosztować blisko 200 milionów złotych, z czego 150 milionów to dofinansowanie z zewnątrz. - Pozostaje część udziału własnego. Chcemy, podobnie jak w przypadku budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, zaproponować gminom, że Związek zaciągnie kredyt, a gminy w formie porozumień będą ten kredyt spłacały w następnych latach, przez około 15-20 lat. Oprócz tego, jako związek międzygminny, będziemy chcieli prowadzić nadzór nad realizacją tego przedsięwzięcia - powiedział Józef Bednarz, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.

Inwestycja może odnieść sukces. Okolice Żywca to jeden z chętniej odwiedzanych przez turystów regionów. Oprócz miasta i znajdującego się obok jeziora blisko jest do Wisły, Ustronia i Bielsko-Białej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | Żywiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy