To miasto to prawdziwa perła. Co warto zobaczyć w weekend w Pradze?

Praga to popularny kierunek wycieczek Polaków. Nic dziwnego - do przyjazdu zachęca wielowiekową architekturą i klimatem. Poza tym stolica Czech jest przystępna komunikacyjnie. Z Polski dostaniemy się tam zarówno samochodem, jak i pociągiem, samolotem czy autobusem. Co zobaczyć w weekend w Pradze?

Praga. Rynek Starego Miasta.
Praga. Rynek Starego Miasta.123RF/PICSEL

Praga i długa historia miasta

Praga, jak wiele innych europejskich stolic, ma długą historię, która tchnie z zabytkowych murów starówki. Pierwsze ruchy osiedleńcze w tym regionie miały przypadać na 500 rok n.e. Założenie miasta przypisuje się dynastii Przemyślidów, którzy zbudowali tu słynny Zamek Praski na Hradczanach oraz zabudowali wzgórze Wyszehrad. Z największą dynamiką miasto miało rozwijać się pod rządami Karola IV, który powołał tu m.in. Uniwersytet Carolinum. Działało tutaj również ważne biskupstwo, które w 1344 roku zostało przekształcone w arcybiskupstwo.

Na kartach burzliwej historii Pragi zapisały się także wojny husyckie (1419 r.) na tle religijnym czy II wojna śląska (1744 r.) i wojna siedmioletnia (1757 r.). W XVIII wieku miasto składało się z pięciu odrębnych organizmów administracyjnych - były to: Stare Miasto, Nowe Miasto, Josefov, Mała Strana i Hradczany. W 1784 roku połączono je w jeden twór i dziś obszary te stanowią po prostu dzielnice współczesnej Pragi.

Na mentalności mieszkańców piętno odcisnęły również działania komunistów. W XX wieku Praga pełniła funkcję stolicy istniejącej wówczas Czechosłowacji. Po jej rozpadzie w 1993 roku zyskała oficjalne miano stolicy Czech.

Praga w jeden dzień. Ile czasu na zwiedzanie?

Zwiedzanie Pragi to doskonały pomysł zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższą wycieczkę. W zależności od czasu, jakim dysponujesz, możesz zaplanować spacer po najważniejszych zabytkach Starego Miasta i okolic lub wybrać się także w odleglejsze zakątki czeskiej stolicy.

Jeśli planujesz 3-4 dniowy pobyt w Pradze, z pewnością zdążysz także skosztować lokalnych przysmaków, jak choćby svickova (gulasz wołowo-warzywny), a przede wszystkim - doskonałego czeskiego piwa.

Wycieczkę do Pragi możesz zaplanować bardzo elastycznie, a jeśli nie zdążysz zobaczyć wszystkiego ze swojej listy, to doskonały pretekst do szybkiego powrotu w te okolice.

Most Karola w Pradze.123RF/PICSEL

Atrakcje w Pradze. Co zobaczyć?

Na wycieczkowej mapie Pragi istnieje kilka punktów, których żaden turysta nie powinien pominąć. Zamek Praski na Hradczanach, Most Karola, Rynek Starego Miasta czy Katedra św. Wita to tylko wybrane symbole miasta rozpoznawalne na całym świecie.

Most Karola

Most Karola jest jednym z najbardziej znanych w Europie. Cieszy się także mianem najstarszego mostu kamiennego na całym świecie. Chcąc przespacerować się nim nad rzeką Wełtawą, należy przejść ok. 500 metrów. Inicjatorem budowy Mostu Karola był ówczesny król Karol IV Luksemburski (1357 r.). Co ciekawe, przeprawa powstała w miejscu istniejącego tam wcześniej Mostu Judyty, który zniszczyła powódź.

Most Karola rozciąga się między dwiema częściami miasta. Łączy Stare Miasto i Malą Stranę. Z każdej jego strony wyrastają wieże, które są dostępne dla turystów, jednak za stosowną opłatą. Z ich szczytów można podziwiać okazałą panoramę Pragi.

Wzgórze Petrin

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Wzgórze tworzą liczne tereny parki i ogrody, a na górę można dostać się za pośrednictwem kolei linowej. Czeka tam wieża widokowa, którą za ok. 150 koron czeskich również można odwiedzić. Znajduje się tu również obserwatorium astronomiczne i liczne tarasy widokowe.

Hradczany

To iście królewska dzielnica Pragi, ponieważ mieści się tu Zamek Praski będący dawną siedzibą władców kraju. Obiekt powstał w XI wieku, ale nie jest to sama twierdza, a raczej kompleks zamkowy obejmujący także Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę czy Belweder.

Królowie rządzili z Hradczanów do 1918 roku. Później za siedzibę obrał je prezydent Republiki Czeskiej.

Praga, Hradczany.123RF/PICSEL

Zamek Praski

Jest on na tyle interesujący, że warto poświęcić mu osobny wątek. Dlaczego Zamek Praski stanął właśnie w tym miejscu? Przed erą chrześcijaństwa było tu zlokalizowane miejsce starosłowiańskiego kultu. O ustanowieniu w tym miejscu siedziby królewskiej zadecydował pierwszy władca Czech.

Czy turyści mają dostęp do wszystkich zamkowych zakamarków? Podziwiać można na pewno Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, XVI-wieczny Belweder Królowej Anny Jagiellonki oraz Pałac Lobkovicki.

Katedra św. Wita

To właśnie tutaj siedzibę mają prascy biskupi. Katedra św. Wita stanęła na miejscu wcześniejszej romańskiej rotundy wzniesionej przez Wacława I Świętego. Budowę dzisiejszej katedry rozpoczęto w 1344 roku - trwała ona aż do 1929 roku, przez co stała się najdłużej wznoszonym obiektem tego typu na świecie. Ten wydłużony czas wynikał m.in. z licznych zmian w gronie realizatorów budowy.

Katedra zachwyca oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Gotycka świątynia stoi na planie krzyża łacińskiego, a sklepienie sieciowe pozwoliło na wypełnienie jej ścian wysokimi, dużymi oknami. Za najbardziej kunsztowne elementy w Katedrze św. Wita uważa się ołtarz z otaczającymi go 22 kaplicami oraz tryforium, czyli galerię zawieszoną na chórze. Widnieją na niej wyrzeźbione wizerunki członków rodziny cesarskiej, ale również architektów obiektu i osób duchownych.

Gdzie zjeść w Pradze?

Praga to istny raj dla podniebienia. Zwiedzanie czeskiej stolicy warto połączyć z podróżą przez smaki i zapachy, które zachwycają w narodowej kuchni Czechów. Jak przystało na europejską stolicę, oferta gastronomiczna jest tutaj bardzo zróżnicowana i obejmuje rozmaite inspiracje ze wszystkich części świata. Typowo czeskie przysmaki to jednak najlepszy sposób, aby z Pragi wywieźć jak najwięcej ducha i klimatu miasta.

Knedliki, czyli mówiąc najprościej, kluski gotowane na parze i podawane z różnymi dodatkami, to prawdziwy lokalny przysmak. W restauracjach takich jak "Lokál Dlouhááá" można liczyć na domowe jedzenie i świeże składniki od sprawdzonych dostawców. Swojski klimat lokalu sprzyja jednocześnie wypoczynkowi po całodziennym zwiedzaniu. To oczywiście tylko jedna z propozycji - takich lokali jest w Pradze mnóstwo.

Typowe dania kuchni czeskiej serwowane są również m.in. w restauracji "U Kroka" (Vratislavova 28/12,128 00 Praha 2). Doskonale smakują tu dania mięsne, takie jak golonka czy żeberka, które przeważają w menu.

Wolisz kuchnię azjatycką, włoską czy francuską? Na Starym Mieście bez trudu znajdziesz lokal, w którym posilisz się smacznie, do syta i dokładnie tak, jak chcesz.

Oto wybrane polecane restauracje w Pradze dla osób dysponujących małym lub średnim budżetem:

  • Naše maso (Dlouhá 727/39, Staré Město, Praha 1),
  • Siostry (39, Dlouhá 727, Staré Město, Praha),
  • Havelská Koruna (Havelská 501/23, Staré Město, Praha 1),
  • Restaurace Pivovarska Basta (Táborská 389/49, Praha-Nusle),
  • Restaurace Mlejnice (14, Kožná 488, Staré Město, Praha 1).

Jeśli szukasz bardziej wykwintnych lokali, zajrzyj do:

  • La Dégustation Bohême Bourgeoise (Haštalská 18, Staré Město, Praha 1),
  • Terasa U Prince (Hotel U Prince, Staroměstské nám. 29, Staré Město, Praha 1),
  • Restauracja Kampa Park (Na Kampě 523/8b, Praha Malá Strana).

Nie tylko Praga. Co warto zwiedzić w Czechach?

Stolica Pragi to niewątpliwie gratka dla tych, którzy chcą poczuć prawdziwego czeskiego ducha. Jeśli chcesz jednak pogłębić swoją wiedzę na temat tego kraju, nie możesz zapominać o szlaku wspaniałych zamków i pałaców, a także malowniczych gór. Czechy to doskonały kierunek wakacyjny, niezależnie od tego, w który region się udasz.

Pogranicze Czesko-Morawskie

To kraina położona wzdłuż historycznej granicy między Czechami i Morawami. Od Kotliny Kłodzkiej dzieli ją zaledwie kilkadziesiąt kilometrów! Wycieczka szlakiem zabytkowych miasteczek, jak Litomyšl, Moravska Třebova, Polička, Svitavy i Vysoké Mýto, to świetny pomysł na rodzinną wyprawę. W ten sposób możesz zorganizować weekend pełen zwiedzania zamków, ogrodów i parków.

Ołomuniec

Tego czeskiego miasteczka z pewnością nie da się przegapić na mapie. Wspaniała barokowa zabudowa Starego Miasta robi niezatarte wrażenie. Mieści się tu m.in. Kolumna Świętej Trójcy, którą wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz urządzono kaplicę, a z zewnątrz można podziwiać oryginalne rzeźby i płaskorzeźby. Kolumna jest najwyższą czeską rzeźbą - ma 35 m wysokości.

Innym miejscem, do którego warto tu zajrzeć, jest katedra św. Wacława z XII wieku. Umieszczono w niej relikwie św. Urszuli czy grób św. Jana Sarkandra.

Kompleks Lednice - Valtice    

Na liście UNESCO znalazł się także kompleks Lednice-Valtice położony na południu Moraw w pobliżu granicy austriackiej. Pałac powstał z inicjatywy rodu Liechtensteinów, ówczesnych właścicieli, którzy wokół obiektu stworzyli rozległy malowniczy park.

Czeski Krumlov.123RF/PICSEL

Czeski Krumlow

To prawdziwa perła architektury i urbanistyki, którą także doceniono w UNESCO. Miasteczko położone nad Wełtawą wygląda niczym wyjęte ze starej pocztówki. Doskonale zachowana średniowieczna zabudowa i zamek z XIII wieku są doceniane nie tylko przez historyków sztuki i turystów, ale także filmowców. To właśnie na uliczkach tego miasta realizowano niektóre zdjęcia do filmu "Iluzjonista".

To zaledwie ułamek tego, co można zobaczyć podczas kilkudniowej wycieczki do Pragi i Czech w ogóle. Praga to miejsce przepełnione śladami historii, kultury i architektury pamiętającej czasy średniowiecza. To wszystko tworzy magiczną, a miejscami wręcz tajemniczą atmosferę miasta. Każdy znajdzie powód, dla którego zechce przyjechać do stolicy Czech i wracać do niej jeszcze wiele razy.

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas