Twój bagaż zaginął na lotnisku. AirTag go odnajdzie. Jak to działa?

Kilka dni temu internet obiegła informacja, że Lufthansa zakazała pasażerom używania AirTagów w bagażach. Zareagował nawet ich producent - Apple - twierdząc, że nie ma prawnych barier uzasadniających taki zakaz. Niemieckie władze lotnicze, a w ślad za tym linia lotnicza, ogłosiły ostatecznie, że urządzenia śledzące nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. W czym pomaga lokalizator GPS w bagażu i jak z niego korzystać?

Zagubiony bagaż na lotnisku - powody

Szacuje się, że rocznie na całym świecie gubi się około 35 milionów sztuk bagażu. Oznacza to, że średnio dziennie 100 000 walizek nie trafia tam, gdzie powinno. Przyczyn może być wiele - nieuwaga pracowników lotniska, błąd w systemie komputerowym czy źle oznakowany bagaż.

Pośpiech na lotnisku nie sprzyja poprawie tej sytuacji, ponieważ aby bagaż do samolotu został zapakowany, pracownicy muszą zdążyć umieścić każdą jego sztukę w przeciągu zaledwie około 70 minut. Warto dodać, że w przypadku niektórych lotów jest to aż kilka ton bagażu.

Reklama

Zagubiony bagaż na lotnisku również powodowany jest przesiadkami pasażera na inny lot, gdzie obsługa ma bardzo mało czasu na segregację. 

Walizka może wtedy trafić do nieodpowiedniego luku bagażowego i polecieć w zupełnie innym kierunku niż jej właściciel.

Jak odzyskać zagubiony bagaż na lotnisku?

Jeśli przytrafi ci się sytuacja, że twoja walizka zostanie zgubiona, możesz zdecydowanie przyspieszyć proces jej odzyskiwania. Z pomocą przychodzi lokalizator GPS. Pierwotnie przeznaczony był do znajdowania różnych rzeczy, na przykład kluczy czy portfela. Jednak z czasem znalazł on więcej zastosowań i stał się popularnym gadżetem ułatwiającym między innymi podróżowanie.

Lokalizator GPS należy umieścić w bagażu już w momencie pakowania się. Na swoim smartfonie musisz zainstalować odpowiednią aplikację, która pokaże ci lokalizację walizki. Dzięki temu bez problemu namierzysz swój bagaż do samolotu i będziesz wiedział, gdzie szukać swojej zguby.

Niektóre modele mają nawet funkcję, dzięki której lokalizator GPS będzie wyłapywał dźwięki z otoczenia, co ułatwi poszukiwanie i da ci również informację, czy ktoś otwierał twoją walizkę w poszukiwaniu cennych rzeczy. Warto wyposażyć się w taki gadżet, ponieważ dzięki niemu będziesz wiedział, czy twój zagubiony bagaż jest na lotnisku, a może wziął go przez pomyłkę inny pasażer lub być może twoja walizka leci już innym samolotem. Lokalizator GPS pomoże ci maksymalnie zmniejszyć czas poszukiwania bagażu i ułatwi całą tę procedurę.

Jaki lokalizator GPS wybrać do bagażu?

Lokalizator GPS to gadżet, w który zdecydowanie warto zainwestować. Producenci oferują różne funkcje i możliwości tego sprzętu. Jaki wybór jest na rynku i który z produktów będzie pomocny w znalezieniu bagażu do samolotu?

 • AirTag - to produkt firmy Apple, który łączy się z telefonem lub tabletem tej firmy przy zaledwie jednym kliknięciu. Bateria ma trwałość do roku i jest łatwa w wymianie. Gdy użytkownik jest w już w pobliżu zgubionego przedmiotu, aplikacja daje mu dokładną lokalizację co do 1 metra. Ta funkcja dostępna jest dla modeli od iPhone11 wzwyż. Dodatkowo wyposażony jest w głośnik, który umożliwi ci szybsze znalezienie zagubionego bagażu na lotnisku.

  Koszt - około 159 złotych.
 • Samsung Galaxy SmartTag - to inny polecany lokalizator GPS, który możesz spakować do swojego bagażu do samolotu. Ze względu na to, że na otwartej przestrzeni Galaxy SmartTag obsługuje Bluetooth na odległość do 120 metrów, może okazać się pomocny tylko w przypadku, gdy twoja walizka jest nadal na lotnisku, a nie podróżuje już innym samolotem. Chociaż pewnym ułatwieniem może się okazać to, że smartfon zapisuje historię lokalizacji Galaxy SmartTagów i zapamiętuje miejsce, w którym stracony został zasięg Bluetooth. Dodatkową funkcją, która może się okazać przydatna, jest to, że możesz włączyć na swoim smartfonie opcję dzwonka i podążać za wydawanym przez lokalizator GPS dźwiękiem.

  Koszt - około 155 złotych.
 • notiOne - to lokalizator GPS wyprodukowany w Polsce. Wysyła ciągły sygnał nadawczy, który odbierany jest przez aplikację mobilną. Czas pracy baterii wynosi rok, tak jak w przypadku AirTag. Oprócz tego NotiOne podjęło współpracę z aplikacją Yanosik, dzięki czemu w momencie, gdy lokalizator GPS znajdzie się w pobliżu telefonu z Yanosikiem, w aplikacji pokaże się miejsce, gdzie znajduje się zguba. Minusem tego urządzenia jest to, że nie posiada ono głośnika, a jedynie diodę, która w przypadku zagubionego bagażu na lotnisku niewiele nam pomoże.

  Koszt - około 100 złotych.
 • TrackR Pixel - lokalizator GPS posiada aplikację na smartfona tylko w języku angielskim, co może być utrudnieniem dla niektórych osób. Bateria może w nim pracować od kilku miesięcy do roku. Umożliwia dokładną lokalizację poszukiwanego bagażu. Jest ustalana, niezależnie od zasięgu Bluetooth, ponieważ lokalizator GPS wysyła sygnał również w momencie, gdy znajdzie się w zasięgu jakiegokolwiek użytkownika posiadającego aplikację TrackR.
  Koszt - około 140 złotych.
 • Trackimo - to lokalizator GPS przypominający wielkością kartę kredytową. Jego bateria bez ładowania może działać do 16 dni. Największą zaletą tego gadżetu jest to, że usługa lokalizacji Trackimo działa na całym świecie, a nie tylko w Polsce czy UE, co w podróży i przy zagubionym bagażu na lotnisku może się okazać bardzo przydatne. Ciekawym rozwiązaniem jest też to, że Trackimo posiada czujnik światła, dzięki czemu będziesz poinformowany, gdy ktoś otworzy twoją walizkę.
  Koszt - około 499 złotych.

Czytaj również:

Podróż samolotem a bagaż podręczny. Co można przewozić, a czego nie?

Linie lotnicze: Ceny biletów wzrosną w przyszłym roku co najmniej o 20 proc.

Jak się ubiegać o odszkodowanie za bagaż?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lokalizator GPS | Apple AirTag | zgubiony bagaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy