W takim jeszcze nie byliście! To najwyższy na świecie budynek z konopi
W południowoafrykańskim Kapsztadzie otwarty został właśnie bardzo wyjątkowy hotel, który zbudowany został z konopi - to najwyższa konstrukcja tego typu na świecie.
Jak przystało na materiał wykonania, placówka nosi nazwę Hemp Hotel i może się pochwalić tytułem najwyższego budynku na świecie zbudowanego z przemysłowych konopi. Właściciele hotelu obiecują jednak nie tylko przepiękne widoki i intrygujące pochodzenie, ale i minimalny ślad ekologiczny. Budynek zawdzięcza go zastosowaniu bloków "konopnego betonu" wykonanych ze zdrewniałych części roślin i wspartych na konstrukcji cementowo-betonowej, który nadaje budynkowi dodatkowo właściwości izolacyjne i ognioodporne.
Beton konopny to przyszłość budownictwa
Bo podczas gdy - jak podaje amerykańskie National Ready Mixed Concrete Association - produkcja każdego kilograma betonu uwalnia ok. 0,8 kg dwutlenku węgla, przez co materiały budowlane odpowiadają za 11 proc. jego światowej emisji, tzw. hempcrete, znany też jako wapno konopne, wyciąga więcej CO2 z powietrza niż uwalnia i jest uważany za ujemny pod względem emisji.
Liczne badania szacują, że konopie są jednym z najlepszych konwerterów CO2 na biomasę. Są nawet bardziej efektywne niż drzewa. Konopie przemysłowe pochłaniają od 8 do 15 ton CO2 na hektar uprawy
Z tego właśnie powodu, razem z wieloma innymi biomateriałami, jak grzybnia i glony, zyskuje popularność jako jeden z najbardziej zrównoważonych materiałów na świecie, pomagający zmniejszyć wpływ budynków na środowisko. Jak to dokładnie działa?
Roślina pochłania węgiel, zostaje umieszczona w bloku, a następnie CO2 jest przechowywane w budynku przez 50 lat lub dłużej
I chociaż budowa z betonu konopnego swoje kosztuje, to daje możliwość sprzedaży kredytów węglowych. Co więcej, prezydent Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa, uważa, że konopie i konopie indyjskie powoli znajdują swoje miejsce w branży budowlanej i mogą zaoferować szansę stworzenia ponad 130 tys. miejsc pracy,
Warto też pamiętać, że to nie pierwszy przykład dużej konstrukcji zbudowanej z betonu konopnego, bo w grudniu 2021 r. francuska firma zajmująca się architekturą i projektowaniem krajobrazu postawiła w ten sposób halę sportową Pierre Chevet o powierzchni 380 metrów kwadratowych.