Wielki problem strefy Schengen. Niemcy zapowiadają kontrole graniczne
Niemcy zdecydowały o przywróceniu kontroli na wszystkich granicach lądowych, które będą obowiązywały od 16 września. Zostaną one przywrócone na granicach z Belgią, Danią, Holandią, Luksemburgiem i Francją na pół roku, natomiast ze Szwajcarią, Czechami i Polską do 15 grudnia. Wszystkie te państwa należą do strefy Schengen, która pozwala na swobodne przekraczanie granic.
Brak kontroli podczas przekraczania granic to ogromne ułatwienie nie tylko dla turystów, ale także obszarów przygranicznych, gdzie wiele osób pracuje w sąsiednim kraju i dojeżdża tam codziennie. Aby przekroczyć taką granicę, wystarczy mieć dowód tożsamości, paszport nie jest wymagany. Jakie państwa należą do strefy Schengen?
Osoby urodzone w latach 90. pamiętają jeszcze kontrole na wszystkich polskich granicach. To zmieniło się 1 maja 2004 roku, kiedy nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej. Kontrolę na granicach lądowych z państwami należącymi do strefy Schengen zniesiono 21 grudnia 2007 roku.
Samo porozumienie znoszące kontrolę na granicach wewnętrznych wybranych państw (nie tylko Unii Europejskiej) miało początek w 1985 roku. Zostało zawarte miejscowości Schengen w Luksemburgu przez pięć z dziesięciu państw członkowskich ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, stąd jego nazwa - Układ z Schengen. W 1990 roku Umowa została uzupełniona o Konwencję z Schengen, która zaproponowała całkowite zniesienie systematycznych kontroli na granicach wewnętrznych i wspólną politykę wizową.
Obecnie sygnatariuszami jest 25 państw Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. W grudniu 2023 r. UE zgodziła się na przyjęcie do strefy Bułgarii i Rumunii, przy czym brak kontroli od 31 marca 2024 roku obejmuje wyłączni porty lotnicze i morskie. Zakończenie kontroli na granicach lądowych ma być przedmiotem dalszych dyskusji.
Pomijając tymczasowe zawieszenia, obecność polski w strefie Schengen pozwala swobodnie przekraczać granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, czyli krajami, które także należą do Unii Europejskiej. Kontrole obowiązują na granicach z Rosją (Obwód Królewiecki), Białorusią i Ukrainą.
Choć możliwość przejeżdżania przez granice pomiędzy krajami jest wygodna zarówno dla osób pracujących w sąsiednim kraju, jak i dla turystów, to w związku z nasiloną migracją już od kilku lat tymczasowo przywraca się kontrole graniczne.
W 2016 roku przywrócono kontrolę w siedmiu państwach strefy Schengen - Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji. Portugalia zaś kilkukrotnie przywracała kontrolą na granicy z Hiszpanią - podczas Euro 2004, szczytu NATO w 2010 r., czy kilka dni w maju 2017, gdy papież Franciszek odbywał podróż do Fatimy. Kontrolę na granicach przywrócono również w związku z pandemią COVID-19.
Polecamy na Antyweb: Google i Apple zapłacą miliardy. Takich kar dawno nie było