Wstęp do Wenecji będzie droższy? Podatek turystyczny się sprawdził

Władze Wenecji ogłosiły, że testowane rozwiązanie w postaci pobierania opłat za wstęp od turystów okazało się sukcesem. Rozważane jest podwyższenie wcześniejszej kwoty.

Władze Wenecji ogłosiły, że testowane rozwiązanie w postaci pobierania opłat za wstęp od turystów okazało się sukcesem. Rozważane jest podwyższenie wcześniejszej kwoty.
System rezerwacji wizyt w Wenecji okazał się sukcesem. /123RF/PICSEL

Wiele krajów wprowadziło lub planuje wprowadzić różnego rodzaju podatki turystyczne — opłaty klimatyczne. Działania te podejmowane są m.in. w związku ze wzrostem ruchu turystycznego oraz chęcią ochrony walorów rejonu, np. naturalnych formacji i zabytków.

Jednym z miejsc, gdzie władze podjęły decyzję o pobieraniu opłaty za wstęp do miasta, była Wenecja. Przez 29 dni testowano to rozwiązanie, a w podsumowaniu testów stwierdzono, że okazało się ono doskonałym pomysłem. 

Tymczasowa opłata za wstęp do Wenecji. Władze rozważają wprowadzenie podatku na stałe

29-dniowy eksperyment rozpoczął się 25 kwietnia i trwał w wybrane dni do 14 lipca. Turyści, którzy chcieli odwiedzić Wenecję, musieli zarejestrować i opłacić przyjazd, oraz pobrać kod QR z potwierdzeniem. Zwolnieni z opłaty byli tylko ci z podróżujących, którzy zarezerwowali pobyt w hotelach w mieście. Test takiego rozwiązania przyniósł według burmistrza Wenecji Luigiego Brugnaro 2 425 310 euro.

Reklama

Przerosło to wstępne szacunki — spodziewano się kwoty w wysokości ok. 700 tys. euro. W związku z sukcesem próby władze rozważają wprowadzenie takiego rozwiązania na stałe i podniesienie wysokości opłaty — podczas testów wynosiła ona 5 euro.

Czytaj też: W jakich krajach jest podatek turystyczny? Ile wynosi i jak go zapłacić?

Turyści szturmują Wenecję. Władze ogłosiły sukces w testowym pobieraniu opłat

Testowa opłata za wstęp oficjalnie zakończyła się 14 lipca, ale biuro burmistrza poinformowało już, że teraz nastąpi dogłębna analiza takiego rozwiązania i podjęcie ostatecznej decyzji, czy opłaty należy przywrócić np. tylko w okresach wzmożonego ruchu. 

Nie podano konkretnej daty, ale Simone Venturini, szef wydziału ds. turystyki w zarządzie miasta powiedział PAP, że „opłata za wstęp to element długoterminowej inicjatywy i szerszej strategii, a jedną z rozważanych możliwości jest podniesienie pobieranej kwoty od przyszłego roku”.

Opłata za wstęp do Wenecji a podniesienie świadomości turystów

Według rozmówcy PAP opłata za wstęp do miasta podniosła świadomość turystów. „Wielu gości podczas kontroli pochwalało koncepcję wnoszenia opłaty 5 euro na rzecz przyszłości miasta. To osiągnięcie podkreśla główny cel eksperymentu: podniesienie świadomości turystów, by wiedzieli, że wchodzą na teren wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skarbu, który musi być zachowany dla przyszłych pokoleń”, powiedział.

Przeprowadzono też wstępną analizę danych pozyskanych dzięki testowym opłatom. „Osoby wybierające się na jednodniowe wycieczki i turyści wolą sobotę od niedzieli, a w żaden z 29 dni eksperymentu nie osiągnięto dnia szczytowej frekwencji, równej tej, którą odnotowano 30 kwietnia 2023 r.” - poinformowało miasto w oświadczeniu. 

CNN przekazało, że łącznie w czasie trwania eksperymentu rezerwacji dokonało 3 618 114 osób, z czego 1 398 084 zostało zwolnionych z obowiązku zapłaty, ponieważ zatrzymali się w hotelach, część zwolnień z opłat dotyczyła ponadto dojeżdżających pracowników, studentów oraz krewnych mieszkańców i wybranych osób, które uczestniczyły w określonych wydarzeniach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wenecja | atrakcje turystyczne | UNESCO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama