Wyjątkowe jezioro Aralsor w Kazachstanie. Skąd jego nietypowy kolor?

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie łańcucha jezior w Kazachstanie. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie niezwykłe połączenie barw - bieli i koloru różowego. Skąd taki wygląd jezior?

Zdjęcia wykonane zostało przez członka załogi Expedition 67 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonał zdjęcie jezior w Kazachstanie, niedaleko od granicy z Rosją. Uwagę przykuwa ich niezwykły kolor, zwłaszcza jeziora Aralsor. Fotografia została wykonana aparatem cyfrowym Nikon D5 o ogniskowej 400 mm, następnie obraz przycięto i poprawiono w celu poprawy kontrastu oraz usunięto artefakty.

Gdzie znajdują się jeziora?

Obszar przedstawiony na zdjęciu to zachodnia część Kazachstanu, około 100 km na wschód od granicy z Rosją. Kolorowe jeziorka leżą kilka metrów poniżej poziomu morza. To granica Niziny Nadkaspijskiej - obszaru opadającego w kierunku Morza Kaspijskiego znajdującego się 300 km na południe. Nad samym morzem znajduje się najniżej położony punkt - 28 m p.p.m.

Reklama

W pobliżu jezior rozmieszczone są niewielkie, czasem trudne do rozpoznania osady. Setki takich pasterskich osad rozsiane są po wiejskich obszarach kraju. Jedne z większych to widoczna na wschód od jeziora Aralsor - Kurmankol oraz osada widoczna na wschód od jeziora Zhalnak. Linia widoczna na południe od jezior to droga krajowa R-97.

Dlaczego jezioro ma różowy kolor?

Jeziora Aralsor i Ahalnak zasilane są widoczną w górnej części zdjęcia (z lewej strony) meandrującą rzeką Asiozek. Rzeka rozlewa się na niewielką deltę, której poszczególne odnogi doprowadzają wodę do jezior.

Swój specyficzny kolor jezioro Alasor zawdzięcza parowaniu, które prowadzi do zwiększenia zasolenia wody, umożliwiając tym samym rozwój licznych mikroorganizmów doskonale radzących sobie w takim środowisku. Dominujące gatunki drobnoustrojów rozwijające się w zbiornikach warunkowane są zmianami zasolenia i temperatury. W związku z tym, że różne mikroorganizmy mają różne kolory, barwa tego typu słonych jezior może się nieco różnić. Znaczenie ma również głębokość jezior, która może zintensyfikować lub zmiękczyć barwę.

Barwa biała w prawym dolnym rogu to najprawdopodobniej sól, ponieważ na jeziorze odbywa się jej wydobycie na skalę przemysłową. Solniska otaczające główne jezioro stanowią mieszaninę soli i błota, a dodatkowo przykryte są około 30 cm warstwą halitu (minerału, którego głównym składnikiem jest chlorek sodu, znanego nam wszystkim jako... sól kamienna).

Zjawisko kolorowych jezior występuje we wszystkich półpustynnych strefach podzwrotnikowych i wykazują one ten sam rodzaj zmian różnic kolorystycznych. W większości przypadków im bardziej pomarańczowy lub czerwony kolor, tym wyższe jest stężenie soli i aktywność drobnoustrojów.

Przeczytaj także:

Nietypowe kolory jezior z całego świata. Skąd bierze się ich barwa?

Trzy kolorowe jeziora w Etiopii. Kiedyś były jednym zbiornikiem

Niebezpieczne jeziora świata. Możesz w nich wykąpać się tylko raz...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kazachstan | jeziora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy