Z tych gór nie wszyscy wrócą. Dlaczego ośmiotysięczniki są tak niebezpieczne?

Mount Everest to największa, ale nie najtrudniejsza góra świata
Mount Everest to największa, ale nie najtrudniejsza góra świataLuca Galuzzi/CC BY-SA 2.5Wikimedia Commons

Które ośmiotysięczniki są najbardziej niebezpieczne?

Annapurna I w towarzystwie Annapurny Południowej i Hinchuli (w kolejności od lewej do prawej)
Annapurna I w towarzystwie Annapurny Południowej i Hinchuli (w kolejności od lewej do prawej)Bijay Chaurasia/CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons
  • Annapurna I (8091 m n.p.m.) jest dziesiątym co do wielkości szczytem na Ziemi, ale jednocześnie najtrudniejszym. Średnio jedna na trzy osoby nie wraca z wyprawy. Wskaźnik śmiertelności wynosi 29,5.
  • Kanczendzonga (ang. Kangchenjunga) o wysokości 8586 m n.p.m. to najwyższy szczyt Indii, drugi co do wielkości szczyt Himalajów i trzeci na Ziemi. Podobnie jak w przypadku Annapurny statystycznie z trzech osób wracają tylko dwie. Wskaźnik śmiertelności wynosi 29,1.
  • Czogori znana wszystkim jako K2 ma wysokość 8611 m n.p.m. Najwyższy szczyt Karakorum i drugi najwyższy szczyt Ziemi znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Wskaźnik śmiertelności jest wyraźnie niższy od dwóch poprzednich (choć wciąż wysoki) - 22,9.
  • Dhaulagiri I położony jest w Nepalu w pobliżu Annapurny. Szczyty oddziela dolina rzeki Kali Gandaki. Ma 8157 m n.p.m. Wokół masywu prowadzi jedna z najbardziej wymagających tras trekkingowych w Himalajach. Wskaźnik śmiertelności wynosi 21,9.
  • Na piątym miejscu znajduje się Nanga Parbat - dziewiąty co do wielkości szczyt świata o wysokości 8126 m n.p.m. Położony jest w Pakistanie, na zachodnim skraju Himalajów. Jeden na pięciu himalaistów nie wraca z trasy. Wskaźnik śmiertelności wynosi 20,8.
Najniebezpieczniejsze góry na świecie
Najniebezpieczniejsze góry na świecieStatista.com/CC BY-ND 3.0materiał zewnętrzny

Dlaczego ośmiotysięczniki są tak niebezpieczne?

Ekstremalne warunki zaczynają się powyżej 5-5,5 tys. m, a od 7,9 tys. m panuje tzw. strefa śmierci. U człowieka przebywającego na dużych wysokościach dochodzi do niedotlenienia krwi, a więc całego organizmu, co może doprowadzić do obrzęku płuc i mózgu.
Powiedział w rozmowie z PAP dr Patryk Krzyżak z pracowni Zaburzeń Rytmu Serca Szpitala Bielańskiego w Warszawie

Najtrudniejsza wspinaczka? Później nie będzie łatwiej

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP