Zimowe Igrzyska Azjatyckie odbędą się na środku pustyni. Tak będzie wyglądał kurort
Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Zimowych Igrzysk Azjatyckich. Odbędą się w megamieście na środku pustyni. Wiemy, jak będzie wyglądał kurort.
Futurystyczne miasto NEOM, a dokładnie jedna z jego części - Trojena, będzie gościła sportowców i fanów sportu na Azjatyckich Zimowych Igrzyskach w 2029 r.
Zimowe Igrzyska na środku pustyni
Kurort Trojena oferować ma 60 km kw. powierzchni, włączając w to stoki narciarskie i pozostałą część zewnętrzną kurortu. Ośrodek zostanie ukończony w 2026 r. i będzie zasilany energią odnawialną.
Trojena będzie miała odpowiednią infrastrukturę, aby stworzyć zimową atmosferę w sercu pustyni, aby te Zimowe Igrzyska stały się bezprecedensowym globalnym wydarzeniem
Ośrodek jest jednym z regionów powstających w ramach megamiasta Neom, budowanego w prowincji Tabuk w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Znajdować się będzie 50 km od wybrzeża Akaba, w samym centrum Neom. To górski region o wysokościach od 1500 m n.p.m. do 2600 m n.p.m. Wykorzystywać będzie odmienny wysokogórski klimat, gdzie zimą temperatura spada poniżej 0 st. C., a temperatury są o około 10 st. C. niższe niż w całej okolicy.
Przeczytaj także: W Dubaju powstanie kurort. Jego wygląd jest kosmiczny... dosłownie
Kurort projektują najlepsi architekci na świecie
Choć obiektu, na którym będą odbywały się zawody jeszcze nie ma, to zapowiada się wyjątkowo dobrze, o czym świadczy już sam dobór pracowni architektonicznych, wśród których znaleźli się: brytyjska pracownia Zaha Hadid Architects, holenderska UNStudio, międzynarodowa pracownia Aedas, niemiecka LAVA i australijska pracownia Bureau Proberts.
Masterplan został zaprojektowany przez studio LAVA, Aedas będzie odpowiedzialne za samą wioskę narciarską a UNStudio stworzy serię willi na stokach narciarskich. Łącznie powstanie 3600 pokoi w luksusowych hotelach i 2200 domów i willi, a także sztuczne jezioro. Do 2045 r. Trojena ma pomieścić 9 milionów mieszkańców.
Odpoczynek przez cały rok
Według informacji przedstawianych na oficjalnej stronie Neom kurort będzie funkcjonował przez cały rok, oferując różnorodne usługi podzielone na cztery sezony. W okresie wrzesień-listopad, określanym jako sezon wellness, kurort ma przyciągać różnorodnymi usługami zdrowotnymi jak: wellness, medycyna alternatywna, joga oraz ofertami artystycznymi i rozrywkową.
Sezon zimowy w okresie grudzień-marzec obejmuje jazdę na nartach, snowboard, łyżwiarstwo oraz zimowy tydzień mody i festiwal muzyczny. Wiosna określona jest jako sezon przygody, podczas którego będzie można odbyć szkolenie wysokogórskie i spróbować sił w "triathlonie przygodowym", kolarstwie górskim, paralotniarstwie czy wspinaczce.
Cały rok zamyka okres maj-wrzesień, czyli sezon jeziora. W rzeczywistości nie chodzi tu o żeglarstwo a ofertę kulturalną wokół sztucznego jeziora, która ma obejmować festiwale muzyczne i kulinarne, targi sztuki, tydzień kultury i pokazy świateł nad wodą.
Przeczytaj także: