Czy ekrany smartfonów są szkodliwe dla wzroku?

Czy kilka godzin codziennego wpatrywania się w mały ekran smartfonu może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok? Naukowcy i lekarze są w tej sprawie praktycznie jednogłośni - urządzenia mobilne są powodem wielu problemów ze wzrokiem, łącznie z zagrożeniem całkowitej utraty zdolności widzenia.

Lekarze potwierdzają: Ekrany smartfonów mają negatywny wpływ na nasz wzrok
Lekarze potwierdzają: Ekrany smartfonów mają negatywny wpływ na nasz wzrok123RF/PICSEL

Smartfony to zdecydowanie jeden z najważniejszych wynalazków XXI wieku. Oprócz oczywistych korzyści jakie niosą te urządzenia coraz głośniej mówi się także o zagrożeniach jakie może wywoływać zbyt częste i intensywne obcowanie z nimi. Jednym z najważniejszych jest negatywne oddziaływanie na nasze oczy. Jak możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez organizację The Vision Council, głównym problemem osób korzystających ze smartfonów jest tak zwany Zespół Suchego Oka, który objawia się pogorszeniem widzenia, zmęczeniem oczu, bólem szyi, pleców i głowy. Według badań wspomnianej organizacji, aż 65 proc. Amerykanów skarży się na takie dolegliwości. Co ciekawe, 96 proc. z badanych spędza ponad 2 godziny dziennie przed ekranem smartfona albo tabletu. Doktor Allan Panzer - znany amerykański optyk w wywiadzie dla telewizji FOX wyraźnie podkreślił, że to jedna z głównych przyczyn występowania Zespół Suchego Oka wśród młodych ludzi, a nawet dzieci.

Równie częste, co Zespół Suchego Oka, jest także zaburzenie zwane Syndromem Widzenia Komputerowego, które objawia się problemami z ostrością widzenia, bólami głowy i zapaleniem spojówek. Doktor Jeff Taylor, dyrektor medyczny serwisu YourSightMatters.com mówi, że jedna czwarta jej pacjentów zgłasza problemy ze wzrokiem związane z korzystaniem ze smartfonów i podobnych urządzeń. Oba schorzenia, jeśli nie są leczone mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym nawet całkowitej utraty wzroku.

Co szkodzi najbardziej?

Zarówno doktor Panzer, jak i doktor Taylor za główną przyczynę wymienionych dolegliwości podają systematyczne narażanie oczu na dużą dawkę niebieskiego światła emitowaną przez wyświetlacze smartfonów. Według lekarzy, ekrany bardzo często trzymamy zdecydowanie za blisko naszej twarzy, narażając nasz wzrok na jeszcze intensywniejsze promieniowanie i większy wysiłek.

Kolejną przyczyną problemów ze wzrokiem jest zbyt rzadkie mruganie podczas patrzenia się na ekran. Doktor Purslow Christine z Uniwersytetu Cardiff, w wypowiedzi dla serwisu DailyMail powiedział, że oko powinno mrugać 12-15 razy na minutę, jednak gdy patrzymy na obraz wyświetlany przez nasze urządzenie mobilne, mrugamy zwykle dwa razy mniej. Jest to efekt nadmiernej koncentracji wzroku w jednym punkcie. W konsekwencji śluzówka nie jest regularnie nawilżana, co może nieść za sobą nieprzyjemne następstwa.

Jak chronić swoje oczy?

Doktor Panzer sugeruje, że najważniejszym elementem profilaktyki problemów ze wzrokiem spowodowanych przez smartfony i tablety jest chronienie oczu przed promieniowaniem między innymi za pomocą specjalnych okularów i soczewek z filtrami. Z pewnością pole do popisu mają tutaj producenci samych urządzeń, którzy mogliby nakładać filtry fabrycznie na wyświetlacze. W internetowych sklepach znajdziemy specjalne folie, które po naklejeniu na ekran mają ograniczać ilość szkodliwego promieniowania jakie bombarduje nasze oczy.

Najważniejszą metodą walki z pogorszeniem się wzroku na skutek korzystania z ekranów mobilnych jest robienie systematyczne przerw oraz, co może zabrzmi zabawnie, ale jest skuteczne - pamiętanie o jak najbardziej regularnym mruganiu. Doktor Matthew Alpert w wypowiedzi dla serwisu Huffington Post zaznaczył, że wystarczy co 20 minut robić 20 sekundową przerwę, w której popatrzymy gdzieś indziej, a najlepiej w dal, aby zredukować znacznie zmęczenie oczu.

Jeśli przeczytaliście ten artykuł na smartfonie lub tablecie, zastanówcie się, kiedy zrobiliście sobie ostatnią "przerwę od ekranu". Jeśli nie pamiętacie - może warto zrobić to właśnie w tym momencie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas