Dni wolne od pracy w 2025 roku. Triki na długie weekendy

Oprac.: Agnieszka Boreczek

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku i jak połączyć święta z weekendami, by zyskać najwięcej dni wolnych? Sekret udanego urlopu tkwi w strategicznym planowaniu. W 2025 roku jest wiele okazji do wydłużenia weekendów i zaplanowania dłuższego wypoczynku. Odkryj sprytne triki w kalendarzu.

Dni wolne i długie weekendy w 2025 roku. Zaplanuj długi urlop z kilku dni
Dni wolne i długie weekendy w 2025 roku. Zaplanuj długi urlop z kilku dni123RF/PICSEL

Ustawowe dni wolne w 2025 roku?

W 2025 roku pracownicy będą mieli wolne dni z okazji świąt państwowych i religijnych, takich jak:

  • Nowy Rok (1 stycznia, środa),
  • Święto Trzech Króli (6 stycznia, poniedziałek),
  • Wielkanoc (21 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny),
  • Święto Pracy (1 maja, Święto Konstytucji Narodowej przypada na sobotę 3 maja, co znaczy, że pracodawcy muszą "oddać" pracownikom w zamian dzień wolny),
  • Boże Ciało (19 czerwca, czwartek),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia, piątek),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada to sobota, więc pracodawca musi oddać dzień wolny),
  • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada, wtorek),
  • Wigilia (24 grudnia, środa) - ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta
  • Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia, czwartek i piątek).

Powyższe dni są wolne ustawowo, ale czasem przypadają np. w czwartek czy wtorek, co oznacza, że biorąc urlop w tej luce, można wydłużyć sobie przerwę od pracy nawet do tygodnia!

Święta w 2025 roku, które wypadają w sobotę

W 2025 roku będzie kilka dni, które ustawowo byłyby wolne, gdyby nie to, że wypadają w sobotę.

Pracownicy mogą być spokojni. Za te dni pracodawca będzie musiał zaproponować im wolne w innym terminie.
Stanie się tak przy okazji 3 maja oraz 1 listopada. Zgodnie z art. 130 § 2 K.p. pracodawca jest zobligowany w takiej sytuacji obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin. Kwestią ustalenia jest, czy dzień wolny przypadnie dla całej firmy w tym samym czasie, czy raczej będzie kwestią indywidualną.

Długie weekendy w 2025 roku

Planowanie długich weekendów ma duże znaczenie dla Polaków chcących maksymalnie wykorzystać swoje dni wolne. W 2025 roku będzie kilka okazji do wydłużenia weekendów, biorąc dodatkowe dni urlopu.

Jak zaplanować długi weekend w styczniu 2025?

  • Nowy Rok (1 stycznia)
  • Święto Trzech Króli (6 stycznia)

6 dni wolnego kosztem 2 dni urlopu. Nowy Rok wypada w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek. Biorąc urlop 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek), zyskamy 6 dni wolnego (od środy 1 stycznia do poniedziałku 6 stycznia).

Ale to nie koniec. Jeśli weźmiemy urlop od 7 do 10 stycznia (wtorek-piątek), przedłużymy wypoczynek do 12 stycznia, co da łącznie 12 dni wolnego kosztem 6 dni urlopu.

Wielkanoc i wiosenny urlop w kwietniu 2025

9 dni wolnych kosztem 4 dni urlopu. Po świętach wielkanocnych (poniedziałek wielkanocny wypada 21 kwietnia) można wziąć cztery dni urlopu (od 22 do 25 kwietnia), aby przerwa od pracy trwała od 19 do 27 kwietnia.

W połączeniu z majówką, możesz wziąć 8 dni urlopu, a mieć 16 dni wolnych (od 19 kwietnia do 4 maja). Niewykluczone, że pracodawcy zaproponują też wolne 2 maja za sobotę 3 maja. Wtedy zaoszczędzisz dzień urlopu.

Jak zaplanować majówkę w 2025?

  • Święto Pracy (1 maja) wypada w czwartek
  • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) wypada w sobotę

Jak zaplanować długi weekend majowy? Warto wziąć urlop w piątek, 2 maja, choć jest prawdopodobne, że właśnie ten dzień pracodawcy "oddadzą" pracownikom. To pozwoli na czterodniowe wolne - od czwartku do niedzieli. Dodatkowy urlop (3 dni) od 28 do 30 kwietnia przedłuży wolne na cały tydzień.

Jak zaplanować długi weekend w czerwcu 2025?

  • Boże Ciało (19 czerwca) wypada w czwartek

4 dni wolnego kosztem jednego dnia urlopu. Biorąc urlop 20 czerwca (piątek), możemy cieszyć się długim, czterodniowym weekendem.

9 dni wolnego kosztem 4 dni urlopu. Biorąc urlop na 16, 17, 18 i 20 czerwca mamy wolne od 14 do 22 czerwca.

Jak zaplanować długi weekend w sierpniu 2025?

  • Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w piątek

Dzięki temu świętu możemy cieszyć się długim weekendem od piątku do niedzieli bez konieczności brania dodatkowych dni urlopu.

9 dni wolnego kosztem 4 dni urlopu. Jeśli zaplanujesz urlop od 11 do 14 sierpnia (poniedziałek-czwartek), wtedy możesz się cieszyć 9 wolnymi dniami (od 9 do 17 sierpnia).

Jak zaplanować długi weekend w listopadzie 2025?

  • Święto Niepodległości (11 listopada) wypada we wtorek

4 dni wolnego kosztem jednego dnia urlopu. Wystarczy wziąć urlop 10 listopada (poniedziałek) i mamy długi weekend. Warto jednak pamiętać, że 1 listopada (Wszystkich Świętych) wypada w sobotę i pracodawcy właśnie muszą nam "oddać" ten dzień. Wielu zrobi to właśnie 10 listopada.

A jeśli weźmiesz urlop od 12 do 14 listopada, to masz 9 dni wolnych (od 8 do 16 listopada) kosztem trzech lub czterech dni urlopu.

Jak zaplanować dni wolne w grudniu 2025?

9 dni wolnego kosztem 2 dni urlopu. Biorąc urlop 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek), w połączeniu z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia, zyskujemy aż 9 dni wolnego (od soboty 20 grudnia do niedzieli 28 grudnia).

16 dni wolnego kosztem 7 dni urlopu. Biorąc urlop 22, 23, 29, 30, 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia, możemy cieszyć się aż 16 dniami wolnymi, od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli. Warunek jest taki, że ustawa o wolnej Wigilii (24 grudnia) zostanie podpisana przez prezydenta.

Dni wolne od szkoły w 2025 roku

Planowanie dni wolnych od szkoły jest istotne zarówno dla uczniów, jak i rodziców. W 2025 roku kalendarz szkolny przewiduje kilka przerw, które warto znać, aby zaplanować rodzinne wyjazdy czy inne aktywności. Oprócz tych wymienionych wyżej najważniejsze przerwy w nauce to:

  • okres od Bożego Narodzenia do Nowego Roku,
  • ferie zimowe
  • wakacje.

Oprócz tego każdy dyrektor ma do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie. To dodatkowe 6 dni wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla szkół podstawowych oraz 10 dni dla liceów i techników. Każdy jednak decyduje o nich indywidualnie. Dodatkowe wolne są np. dni, w których pisze się egzaminy 8-klasistów czy matury.

Kiedy są ferie zimowe w 2025 roku?

Ferie zimowe w Polsce są podzielone na cztery tury w zależności od województwa. W 2025 roku przerwa zimowa przypadnie na następujące okresy:

  • województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: od 20 stycznia do 2 lutego
  • województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie: od 27 stycznia do 9 lutego
  • województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: od 3 lutego do 16 lutego,
  • województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: od 17 lutego do 2 marca.

Kiedy koniec roku szkolnego i początek wakacji w 2025 roku?

Tradycyjnie, wakacje letnie w Polsce zaczynają się pod koniec czerwca i trwają do końca sierpnia. W 2025 roku zakończenie roku szkolnego przypadnie na piątek, 27 czerwca, a uczniowie wrócą do szkół 1 września.

Przerwa świąteczna i ferie świąteczne

Przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem zacznie się 24 grudnia 2025 roku i potrwa do 1 stycznia 2026 roku.

2025 rok oferuje wiele okazji do wydłużenia weekendów i zaplanowania dłuższego wypoczynku. Kluczem jest strategiczne planowanie i optymalne wykorzystanie dni wolnych. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Armatohaubice K9 Thunder podczas przygotowań do defilady Święta Wojska PolskiegoMarcin Jabłońskiarchiwum prywatne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas