Zmień te nawyki. Zdziwisz się, ile zaoszczędzisz prądu i pieniędzy

Każdy z nas słyszał mnóstwo mitów dotyczących urządzeń pozostawionych w trybie czuwania. Z pewnością większość z nas spotkała się również z opinią, że urządzenia wprowadzone w stan uśpienia nie pobierają prądu. To stwierdzenie jest błędne, czego dowód stanowi raport British Gas. Wynika z niego jasno, że urządzenia elektryczne pozostawione w trybie czuwania dość mocno uszczuplają nasz portfel.

Ile prądu zużywają urządzenia domowe w trybie czuwania?

Zazwyczaj w naszych domach i mieszkaniach występuje po kilka urządzeń posiadających funkcję trybu czuwania. Moc takich urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5W do nawet 35W.

Na wyobraźnię działają badania przeprowadzone przez ekspertów z brytyjskiego przedsiębiorstwa British Gas. Wynika z nich, że gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii mogą zaoszczędzić średnio 147 funtów rocznie, czyli ponad 800 złotych, wyłączając całkowicie urządzenia, które pobierają najwięcej prądu w trybie czuwania.

Dane zebrane przez Brytyjczyków oparte są na badaniach przeprowadzonych na urządzeniach w 2019 roku, ale zostały zaktualizowane w celu odzwierciedlenia ostatnich wzrostów cen.

Reklama

Czytaj też: 5 sposobów na to, jak podłączyć smartfon do telewizora. Nie tylko przez WiFi

Telewizor, konsola, komputer zużywają najwięcej prądu w stanie czuwania

Stan gotowości do szybkiego uruchomienia się w trybie czuwania w większości przypadków sygnalizowany jest przez świecącą diodę. Mimo że pojedyncze urządzenia w trybie uśpienia nie pobierają zbyt dużo energii, to biorąc pod uwagę je wszystkie, koszt zużytej w ten sposób energii elektrycznej wzrasta do znaczących kwot.

Jak podaje BBC, telewizor pozostawiony przez cały rok w trybie czuwania może wygenerować koszty 24,61 funtów rocznie. To ponad 130 złotych.

Brytyjczycy wyliczają również, że konsola do gier pozostawiona w trybie gotowości kosztuje średnio 12,17 funtów rocznie (ponad 67 złotych), z kolei komputer stacjonarny w trybie czuwania może zużyć prąd na kwotę roczną 11,22 funtów (ponad 62 złote).

Ponadto wśród urządzeń, które zużywają dużo energii elektrycznej w trybie czuwania w przeliczeniu rocznym, wymienia się:

  • kuchenkę mikrofalową,
  • pralkę,
  • drukarkę,
  • ładowarkę do telefonu,
  • laptop,
  • piekarnik elektryczny.

Wyłącz tryb czuwania. Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?

Tryb czuwania z pewnością jest bardzo komfortowy, ale trzeba z niego korzystać bardzo rozważnie. Sposobem na niższe zużycie prądu jest zmiana nawyku. Należy wyciągać wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie nie jest używane. Pozwoli to oszczędzać energię każdego dnia, a także w nocy, gdy śpimy.

Dobrym rozwiązaniem, by oszczędzić zużycie prądu w gospodarstwie domowym, jest podłączenie urządzeń do jednej listwy zasilającej, którą można wyłączyć jednym przyciskiem. Ponadto na rynku dostępne są inteligentne programatory czasowe do gniazdka.

Według eksperta ds. energii British Gas - Marca Robsona, idealnie w tym celu sprawdzą się również urządzenia typu smart. W takich rozwiązaniach można kontrolować działanie wszystkich urządzeń elektrycznych w aplikacji, w której nie tylko dopasowuje się intensywność działania sprzętów, ale też kontroluje się bieżące zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu można łatwo wyłapać elementy systemu, które są najbardziej energochłonne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | zużycie prądu | energia elektryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy