Jak znaleźć telefon, który zgubiliśmy?
Zapodzialiśmy nasz telefon? Co zrobić dalej? Możemy w prosty sposób sprawdzić, gdzie znajduje się nasz telefon, a nawet go zablokować czy usunąć z niego zdalnie dane. Dodatkowo możemy także ustawić wiadomość dla osoby, która go znalazła tak, że pokaże się po ponownym uruchomieniu telefonu. W takim razie jak zlokalizować zgubiony telefon?
Co zrobić, gdy telefon zostanie skradziony lub go zgubimy?
Po pierwsze, nie popadajmy w panikę i zachowajmy spokój. Spróbujmy przypomnieć sobie, gdzie ostatnio go widzieliśmy. Jeśli jesteśmy pewni, że nasz telefon został skradziony lub go zgubiliśmy, to pierwsze co powinniśmy zrobić, to zablokowanie aplikacji bankowych na telefonie. Oczywiście jedynie w przypadku, kiedy mamy takie zainstalowane.
Większość z nas zabezpiecza telefon hasłem, wzorem, odciskiem palców czy swoim wizerunkiem, ale nie są to zabezpieczenia kuloodporne i nie wykluczają, że złodziej czy znalazca uzyska dostęp do urządzenia.
Kod do telefonu często jest podobny do kodu do aplikacji bankowej, dlatego jeśli złodziej złamał już tą pierwszą blokadę, będzie próbował dostać się do twojego konta bankowego. Nawet jeśli sądzimy, że nasz PIN (czy odcisk palca, ponieważ niektóre aplikacje bankowe stosują również takie zabezpieczenie) nie zostanie złamany, mimo wszystko nie warto ryzykować.
Wystarczy zadzwonić do banku i poprosić o blokadę takiej aplikacji w taki sposób, aby nikt nie mógł z niego płacić, robić przelewów czy wypłacać gotówkę za pomocą popularnego kodu BLIK. W niektórych przypadkach możliwe jest dokonanie takiej blokady (czy po prostu odłączenia danego urządzenia od konta) za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego banku, bez konieczności kontaktu z konsultantem.
Kolejną sprawą są próby dzwonienia na swój telefon. W ten sposób dowiemy się, czy znalazca jest uczciwy i odbierze, czy może to złodziej, który nie odbiera lub wyłączył telefon. Jeśli telefon jest włączony, ale nikt nie odbiera, możemy przejść do jego namierzania.
Jak zlokalizować zgubiony telefon?
Kradzież telefonu należy oczywiście zgłosić na policję i to w teorii ona powinna się tym zająć, ale w praktyce często może się okazać, że nie będzie naszym problemem szczególnie zainteresowana. Możemy więc spróbować namierzyć go samodzielnie. W przypadku zgubienia urządzenia, będzie to zaś nasza jedyna opcja, ponieważ, co oczywiste, policja nie będzie marnowała swoich zasobów na próbę odszukania smartfona, jeśli nie doszło do popełnienia czynu karalnego.
W zależności od tego, jaki system operacyjny posiadasz w swoim telefonie, powinieneś zalogować się do odpowiedniej aplikacji przez przeglądarkę komputera. Oczywiście, żeby funkcja ta była możliwa, musimy odpowiednio wcześnie przygotować się na taką okoliczność: uruchomić odpowiednią opcję w smartfonie, a także na stałe włączyć w nim GPS-a.
Jak znaleźć zgubionego iPhone'a?Dla telefonów z systemem operacyjnym iOS będzie to połączenie funkcji "Znajdź mój iPhone" i "Znajdź moich znajomych", od iOS-a 13 znane jako Lokalizator. Do tej aplikacji logujemy się za pomocą konta do iCloud. Za to dla telefonów z systemem operacyjnym Android będzie to funkcja "Znajdź moje urządzenie", która jest ściśle powiązana z kontem Google.
Po zalogowaniu się możemy spróbować namierzyć nasz telefon. Jego położenie (jeśli jest włączony), powinno pokazać się na mapie. Dokładność namierzenia jest bardzo duża - margines błędu to zazwyczaj około 100-150 metrów, co oznacza, że nie powinniśmy mieć dużego problemu z namierzeniem złodzieja.
Opcje lokalizacji telefonu mają także dodatkowe funkcje, takie jak zablokowanie telefonu, jedynie ty będziesz mógł go odblokować. Inną opcją jest uruchomienie dzwonka. Świetnie się to sprawdzi, jeśli na przykład chcemy mieć pewność, że na pewno podejrzewamy właściwą osobę, a także w mniej ekstremalnej sytuacji - kiedy wiemy, że smartfon leży gdzieś w domu i sama lokalizacja niewiele nam da, za to dźwięk się przyda.
Możliwe jest także zdalne usunięcie danych. Nad tym rozwiązaniem należy się mocno zastanowić, ponieważ co prawda powstrzyma ono złodzieja od grzebania w naszych prywatnych danych, ale (o ile nie posiadamy kopii zapasowej) jednocześnie sami je stracimy, nawet jeśli uda nam się odzyskać urządzenie.
Czy telefon można zlokalizować po numerze?
Osoby, które zastanawiają się, jak zlokalizować zgubiony telefon, często w czasie poszukiwań trafiają na podejrzane strony, które obiecują im namierzenie telefonu po samym jego numerze. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością poniesienia jakiejś opłaty, np. wysłania "SMS-a weryfikacyjnego", za który będzie oczywiście trzeba zapłacić. Prawda jest taka, że osoby oferujące tego typu usługi to oszuści.
Możliwość tak szybkiego, prostego i taniego namierzenia kogokolwiek, posiadając tylko jego numer telefonu, jest po prostu nierealna. Chociaż wiele osób z pewnością chętnie skorzystałoby z takiej opcji, nie tylko do namierzania potencjalnego złodzieja, ale także na przykład małżonka podejrzewanego o niewierność, to oczywiście tak naprawdę nie jest to wykonalne (w każdym razie nie dla zwykłych zjadaczy chleba).
Zaawansowanymi narzędziami do śledzenia i inwigilacji dysponują organy śledcze i bezpieczeństwa, a nie właściciele przypadkowych stron w Internecie. Nie powinniśmy wierzyć w ich zapewnienia i marnować na takie usługi pieniędzy.
Lokalizacja zgubionego telefonu - podsumowanie
Współczesna technologia niesie duże możliwości w zakresie namierzania lokalizacji urządzeń elektronicznych. Niesie to za sobą pewne zagrożenia, ale ma też pozytywne aspekty, ponieważ umożliwia stosunkowo łatwe znalezienie ukradzionego bądź zgubionego sprzętu. Nasze starania spełzną jednak na niczym, jeśli nie uruchomimy zawczasu odpowiednich opcji w naszym smartfonie, dlatego też warto o to zadbać.