Popsuty laptop - pierwsze znaki ostrzegawcze

Niespodziewana awaria komputera może okazać się nie lada problemem dla użytkownika. Pomijając kwestie nierzadko drogiej naprawy, samo ograniczenie dostępu do laptopa, może nieść ze sobą niemiłe konsekwencje. Problem ten wydaje się jeszcze poważniejszy w czasach wzmożonej pracy zdalnej. Czasem jednak awarię urządzenia można przewidzieć i na czas przygotować zastępstwo.

Awaria laptopa może okazać się sporym problemem
Awaria laptopa może okazać się sporym problemem123RF/PICSEL

Wbrew pozorom, komputer często daje nam sygnały, że oto jego żywot dobiega końca. Uważna obserwacja pierwszych symptomów, może uchronić nas przed nagłą utratą stanowiska pracy. Jeśli wystarczająco szybko zauważymy problemy z naszym sprzętem, mamy bowiem czas zadbać o zastępcze urządzenia.

Wyraźnie odczuwalna, gorsza wydajność

Jednym z najczęściej występujących objawów, zwiastujących nieuchronny koniec żywota naszego laptopa jest jego zmniejszona wydajność. Jeśli zwróciliśmy uwagę, że nasz komputer zaczął zwalniać, nie zawsze oznacza to, że "złapał wirusa".

Niska wydajność może być po prostu objawem wieku laptopa. Warto pamiętać, że jak w komputerze, również w naszym notebooku znajdują się podzespoły. Dyski twarde, karty graficzne, układy chłodzenia, a nawet sama płyta główna, po wielu latach nie pracują już z dawną skutecznością. Także sama bateria laptopa, niewymieniana przez długi okres, straci na swojej mocy i spowoduje szybsze wyłączanie się sprzętu.

W momencie, gdy zaobserwujemy znaczące pogorszenie wydajności, wszelkiej maści skanery antywirusowe nie wykażą potencjalnych problemów, można śmiało zakładać, że komputer powoli zbliża się do końca swego sprawnego działania. Oczywiście istnieją sposoby jego reanimacji, ale o tym możecie przeczytać w innych materiałach.

Liczne komunikaty o błędach mogą świadczyć o problemie
Liczne komunikaty o błędach mogą świadczyć o problemie123RF/PICSEL

Coraz więcej błędów

Na wszystkich komputerach od czasu do czasu pojawiają się komunikaty o błędach. Jeśli te wyskakują sporadycznie i odnoszą się do naszych sprecyzowanych działań, nie ma co wszczynać alarmu. Problem następuje jednak w momencie regularnych powiadomień, których powód wyświetlenia, trudno rozszyfrować.

Niestety winowajców takiego stanu rzeczy, może być sporo. Począwszy od awarii komputera i jego podzespołów, przez wadliwe działanie programów, aż po pustoszącego wnętrze naszego laptopa wirusa. Każdy komunikat błędu posiada jednak szczegóły problemu, który go spowodował. Warto zatem przeszukać internet w celu odnalezienia detali.

Jeśli wyniki wskazują, że błędy są związane z jednym konkretnym programem, istnieją duża szansa, że jego odinstalowanie, lub przeinstalowanie naprawi problem. Niestety nie wszystkie błędy da się w łatwy sposób zdiagnozować. Jeśli dotyczą one wadliwego sprzętu, ostatecznym rozwiązaniem może być kupno nowego komputera.

Naprawa uszkodzonej matrycy to droga sprawa
Naprawa uszkodzonej matrycy to droga sprawa123RF/PICSEL

Uszkodzenie matrycy

Matryca jest jedną z najistotniejszych części w naszym laptopie. To właśnie na niej komputer wyświetla wszelkie istotne informacje. Niestety jej uszkodzenia występują szalenie często i nierzadko mogą się skończyć całkowitym unieruchomieniem sprzętu.

Wystąpienie tego rodzaju usterki może zwiastować jej szybki postęp, a ostatecznie uniemożliwienie korzystanie z komputera. Jego praca stanie się niestabilna, a po pewnym czasie urządzenie nie będzie chciało się uruchomić.

Przyczyną uszkodzenia jest z reguły użytkownik, a dokładnie brak ostrożności w obchodzeniu się z komputerem. Laptop najczęściej spadł lub został czymś zalany. Dlatego warto zwracać szczególna uwagę na nasze narzędzie pracy podczas przenoszenia go z miejsca na miejsce. Warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który ochroni urządzenie podczas niespodziewanego upadku.

Do rozkręcenia laptopa potrzeba sporo wiedzy
Do rozkręcenia laptopa potrzeba sporo wiedzy123RF/PICSEL

Dziwne odgłosy z wnętrza

Gdy wewnętrzne komponenty naszego laptopa zaczynają się zużywać, często pracy komputera towarzyszą dziwne, wcześniej niesłyszalne i mogące wzbudzić niepokój dźwięki. Nieprawidłowa kultura pracy będąca nierzadko wynikiem awarii sprzętu, może wskazywać na rychłą wymianę komputera. Nawet jeśli wspomniane hałasy nie wpływają na pierwszy rzut oka na pracę laptopa, warto już na tym etapie podjąć środki zapobiegawcze w postaci zrobienia np. backupu ważnych danych i dokumentów.

By sprawdzić przyczynę dziwnych odgłosów, można spróbować samodzielnie rozkręcić obudowę laptopa i sprawdzić, czy żaden obcy przedmiot lub brud nie dostał się do środka. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, komputer jak najszybciej należy oddać do serwisu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas