Sześć porad dotyczących fotografii mobilnej latem

Wakacje to czas częstych wyjazdów, dłuższych lub krótszych, ale bez względu na to, dokąd jedziemy – chcemy wrócić z porcją nowych pamiątkowych kadrów. W ostatnim czasie najwięcej zdjęć robimy smartfonami, a producenci nie przestają dostarczać nam coraz bardziej zaawansowanych technologii i aplikacji, by nasze ujęcia były po prostu piękne. Jednak możliwości sprzętowe to nie wszystko - warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą wejść nam na wyższy poziom smartfonowej fotografii.

Najlepszymi porami na wakacyjną sesję są wczesny poranek i późne popołudnie
Najlepszymi porami na wakacyjną sesję są wczesny poranek i późne popołudniemateriały prasowe

Nie każdy piękny i słoneczny dzień jest odpowiedni do robienia zdjęć. Dla ciebie dzień na plaży w pełnym słońcu to scenariusz idealny, jednak nie zawsze smartfon się z tobą zgodzi. Często kilka minut decyduje o tym, czy zdjęcie stanie się hitem Instagrama, czy trafi do rzadko używanego folderu w pamięci telefonu. Najlepszymi porami na wakacyjną sesję są wczesny poranek i późne popołudnie, chwilę po wschodzie słońca lub moment po jego zachodzie. Nie, nie chodzi tu o romantyzm. O tych porach dnia słońce jest najłagodniejsze, a zdjęcia wykonane podczas tzw. „golden hour” prezentują się magicznie dzięki letniemu blaskowi światła.

Uchwyć ruch i pokaż życie

Dobre zdjęcia zawsze opowiadają jakąś historię. Nie idź w stronę pozowanych zdjęć, postaraj się pokazać coś więcej i uchwycić wakacyjne przygody. Poruszaj się, wygłupiaj, poproś przyjaciela o strzelenie fotki w momencie, kiedy nie patrzysz – pozwól, aby energia emanowała z ekranu. Użyj funkcji robienia zdjęć seryjnych i podskocz najwyżej jak potrafisz. W ten sposób uchwycisz wszystkie możliwe pozy, jakie wykonasz w powietrzu, a materiał nie straci nic z jakości.

Dobre zdjęcia zawsze opowiadają jakąś historięmateriały prasowe

Użyj rekwizytów

Spraw, aby zdjęcie było interesujące wykorzystując otoczenie. Okulary przeciwsłoneczne w dłoni, palma kokosowa w tle, kwiat magnolii we włosach mogą dodać fotografii charakteru. Rozejrzyj się wokół siebie i znajdź element krajobrazu, który wzbogaci ujęcie. Rekwizyty to doskonała zabawa, pamiętaj jednak, by ich nie nadużywać: jeden lub dwa przedmioty w zupełności wystarczą.

Eksperymentuj z kątami

Jednym z najczęściej powielanych przez nas wszystkich błędów podczas wykonywania zdjęć telefonem jest robienie ich z tej samej perspektywy – poziomu oczu. Ostatecznie lądujemy z gigabajtami podobnych zdjęć, które pokazują innym, co widzieliśmy, ale brakuje im czegoś wyjątkowego. Wybierz bardziej niestandardową pozycję i sprawdź jak wielką zmianę wprowadzi to do twoich zdjęć. Czasem wystarczy, że kucniesz i zrobisz zdjęcie z dołu, a innym razem wystarczy unieść rękę z aparatem. Jeśli wokół ciebie znajdują się elementy, na których możesz stanąć - wykorzystaj je i fotografuj z większej wysokości.

Użyj rekwizytówmateriały prasowe

Nie unikaj selfie

Dla niektórych robienie selfie nie jest niczym przyjemnym i jeśli już się na nie decydujemy, wybieramy moment, w którym nikt nas nie widzi. Bądźmy jednak szczerzy: tętniące pozytywną energią zdjęcie mocno opalonej twarzy z błękitem oceanu i palmami w tle znacznie lepiej odda klimat i emocje, niż setki ujęć widoczków. Zrobienie selfie to w teorii kilka sekund, w praktyce często zajmuje znacznie więcej - zanim dojdziemy do wniosku, jak najlepiej ułożyć włosy i czy nasze czoło nie świeci się za bardzo, będziemy już zniechęceni i niezadowoleni, a to będzie widać na zdjęciu. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam tryby upiększające, które działają już w trakcie robienia zdjęcia. Dzięki temu szybko i łatwo zrobisz selfie, a potem będziesz mógł czerpać radość z wakacji nie martwiąc się mankamentami wyglądu.

Finalna edycja

Nie musisz spieszyć się z publikowaniem zdjęcia, które właśnie zrobiłeś. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś dumny ze swojego zdjęcia i podekscytowany chwilą, którą udało się uchwycić, pozwól emocjom opaść i spójrz na swoje zdjęcie z dystansu. Pomyśl o technikach edytowania, które mogą uczynić zdjęcie lepszym - kilka niewielkich poprawek może wydobyć z niego całe piękno. Możesz szybko edytować zdjęcia na smartfonach, przyciąć, jeśli w kadrze znalazło się coś niepożądanego, obrócić i wyrównać, dodać efekty i zastosować jeden z wielu dostępnych filtrów.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas