Lato na półkuli północnej będzie o 15 minut krótsze niż w zeszłym roku
Wiemy już, że pory roku zmieniają się przez kąt nachylenia Ziemi do płaszczyzny orbity, a nie jej odległości od Słońca. Co jednak wpływa na długość pór roku? W tym roku lato na półkuli północnej będzie krótsze niż rok temu, ale już za 1000 lat będzie znacznie dłuższe. Kolejnej zmiany doświadczymy natomiast latem 2026 roku. Z czego to wynika? Naukowcy wyjaśniają przyczynę.

Spis treści:
Pory roku nie zawsze trwają tyle samo. Z czego to wynika?
Mimo że teraz Ziemia jest teraz w aphelium, czyli największej odległości od Słońca na swojej orbicie, to mamy na naszej półkuli gorące lato (choć wcięło się ochłodzenie z ulewnymi deszczami). Pory roku zmieniają się wraz z ruchem Ziemi wokół słońca. Ziemia jest nachylona pod kątem 23,4 względem płaszczyzny orbity. Gdy okrąża Słońce, raz bardziej oświetlona jest półkula północna, a raz południowa. Pory roku nie zawsze jednak trwają tyle samo. Lato 2025 będzie krótsze niż w 2024. Z czego to wynika?
Odległość Ziemi od Słońca ma wpływ na długość pór roku. Obecnie, gdy nasza planeta jest w aphelium na początku lipca, a w peryhelium (najniższa odległość od Słońca) na początku stycznia, lato na półkuli północnej trwa nieco dłużej niż na południowej. To jednak stale się zmienia. Ponieważ rok kalendarzowy nie jest taki sam jak rok gwiazdowy (ruch obiegowy Ziemi trwa 365 dni, 6 godzin, 9 minut i 9,54 sekundy), daty peryhelium i aphelium ulegają zmianom. Szacuje się, że za około 1000 lat najcieplejsza pora roku na półkuli północnej będzie trwała o 6 godzin dłużej niż obecnie. Zmiany występują już jednak teraz... tyle że w przeciwną stronę.
Lato 2025 będzie krótsze niż w 2024. Astrofizyk wyjaśnia przyczynę
Obliczono, że lato 2025 będzie krótsze o 15 minut niż w 2024 roku. Na półkuli północnej trwać ono będzie dokładnie 93 dni, 15 godzin i 37 minut. W zeszłym roku długość lata wynosiła 93 dni, 15 godzin i 52 minuty. Dlaczego mamy krótsze lato?
Jak wyjaśnia serwis Timeanddate.com, który wykonał te obliczenia, te drobne fluktuacje wynikają z ze złożoności ruchu Ziemi w przestrzeni kosmicznej. "Ta złożoność obejmuje subtelne zmiany w kierunku osi obrotowej Ziemi oraz kształtu i gładkości orbity Ziemi wokół Słońca. Wszystko to spowodowane jest przyciąganiem grawitacyjnym Księżyca, a także Jowisza i innych ciał Układu Słonecznego" - wyjaśnia astrofizyk i komunikator naukowy Graham Jones.
Lato w 2026 będzie znowu dłuższe. Zmiany w Układzie Słonecznym
Czy oznacza to, że lato 2026 na północnej hemisferze będzie jeszcze krótsze? Choć można by się tego spodziewać, to jednak nie mamy do czynienia ze stałym trendem spadkowym, lecz z fluktuacjami - drobnymi wahaniami. Według wyliczeń przyszłoroczne lato będzie trwało 93 dni, 15 godzin i 40 minut, czyli o 3 minuty dłużej niż w 2025 r.
Układ Słoneczny jest bardzo złożonym systemem, w którym wokół gwiazdy macierzystej krąży 8 planet z własnymi księżycami, a także planety karłowate i inne dalsze obiekty. Ich okresy orbitalne mają różną długość, więc gdy przechodzą bliżej lub dalej Ziemi, ich zmieniające się oddziaływanie grawitacyjne wpływa subtelnie na procesy zachodzące na naszej planecie.