Gigantyczne ptaki zamieszkiwały też Europę. Miały 3,5 metra wysokości i ważyły pół tony
Natura po prostu nie przestaje nas zaskakiwać i dosłownie co chwilę można usłyszeć o kolejnym wyjątkowym odkryciu sprzed nawet milionów lat, a najnowsze dotyczy pewnego bardzo wysokiego prehistorycznego ptaka.
Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że grupa australijskich paleontologów znalazła najbardziej kompletnego zopalizowanego dinozaura w historii, który okazał się być przy okazji zupełnie nowym gatunkiem, co jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. Teraz zaś dowiadujemy się o równie interesującym znalezisku, które miało miejsce w jaskini na Półwyspie Krymskim, gdzie badacze natknęli się na kości gigantycznego ptaka, który przemierzał naszą planetę razem z pierwszymi europejskimi ludźmi!
Jeśli popatrzymy na jego wymiary, to jedno jest pewne - dzisiejsze zwierzęta są naprawdę cieniem samych siebie sprzed milionów czy setek tysięcy lat. Znaleziony osobnik, należący do gatunku Pachystruthio dmanisensis, czyli wielkich strusi zamieszkujących niegdyś obszar Eurazji, mierzył bowiem 3,5 metra wzrostu i ważył ok. 500 kilogramów. Mówiąc krótko, to jeden z największych ptaków, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Jak dodaje prowadzący projekt Nikita Zelenov:
- Ważyły prawie dwa razy tyle co moa (wymarłe na skutek polowań Maorysów nowozelandzkie ptaki, które dochodziły do 3,6 metra wzrostu i wagi 250 kg), trzy razy tyle co największy żyjący obecnie ptak i blisko tyle, co dorosły niedźwiedź polarny. Kiedy po raz pierwszy poczułem wagę ptaka, którego kość udową trzymałem w dłoni, pomyślałem, że musi chodzić o szczątki mamutaka, ponieważ żadne inne ptaki tej wielkości nigdy nie były odnalezione w Europie. Jednakże, struktura kości niespodziewanie miała do opowiedzenia inną historię.
Zespół ustalił, że kość udowa tego osobnika była dłuższa i szczuplejsza niż u mamutaka, przypominająca bardziej współczesne strusie, co oznacza, że musiał był znacznie szybszy niż mamutaki. Był to zapewne sposób na przetrwanie tego gatunku, bo przecież żył w czasach, kiedy na polowania wybierały się potężne drapieżniki, jak gigantyczne gepardy, hieny czy koty szablozębne. Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że wszystkie gigantyczne ptaki znaleziono dotąd na południowej półkuli - mowa w Nowej Zelandii, mamutaki na Madagaskarze i Dromornithidae w Australii, więc ich obecność na Krymie sugerować może, że były bardziej rozprzestrzenione niż sądziliśmy.
Źródło: GeekWeek.pl/newatlas/Fot.taylorandfrancisgroup