Japończycy odkryli złoża metali ziem rzadkich, które wystarczą na setki lat

Japończycy dokonali niesamowitego odkrycia w głębinach Oceanu Spokojnego, które może odmienić nie do poznania światową gospodarkę. Na obszarze archipelagu wysp wulkanicznych Ogasawara wykryto złoża metali ziem rzadkich.

Mogą one zaspokoić zapotrzebowanie globalnego przemysłu na setki lat i zagrozić pozycji światowego pioniera, czyli Chin, które kontrolują aż ok. 95 procent światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich. To odkrycie może sprawić, że Japończycy odpuszczą sobie inwestycje w kosmiczne górnictwo, a wraz z tym misje na Księżyc czy planetoidy w poszukiwaniu surowców.

Odkrycia dokonano na wodach terytorialnych Japonii, na obszarze o powierzchni 1500 kilometrów kwadratowych. Według najnowszych analiz, spoczywa tam 16 milionów ton różnych cennych metali. To wydarzenie rangi światowej, gdyż te metale wykorzystuje się w najróżniejszej elektronice, za co Państwo Środka ustala sobie zawyżone ceny.

Reklama

Te złoża mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na itr na 780 lat, europ na 620 lat, terb na 420 lat i dysproz na 730 lat. Jest tylko jeden problem. Tlenki znajdują się blisko 6000 metrów pod poziomem morza i mogą być trudne do wydobycia.

Jednak Japończycy dadzą sobie z tym radę, gdyż to oni są światowymi liderami w podmorskich odwiertach. Przypomnijmy, że to właśnie naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni z projektu JAMSTEC dysponują najnowocześniejszym statkiem o nazwie Chikyu, który pozwala na odwierty dochodzące nawet do 10 kilometrów.

Badacze planują w najbliższych latach nie tylko pomóc w wydobyciu metali ziem rzadkich z okolic wyspy Minamitori w archipelagu Ogasawara, ale również chcą oni jako pierwsi w historii świata przewiercić się przez ziemską skorupę aż do płaszcza i pobrać z niego próbki do badań ().

Źródło: GeekWeek.pl/Nature/CNN / Fot. Twitter/EMSL Analytical, Inc./DocSity.com

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama