Największa pustynia na świecie – to nie jest Sahara, ani Gobi

Wbrew pozorom Sahara nie jest największą na świecie pustynią, plasuje się ona dopiero na trzecim miejscu pod względem zajmowanego obszaru. Pustynię, która znajduje się na samym szczycie, trzeba szukać zupełnie gdzie indziej…

Największa pustynia na świecie zajmuje powierzchnię około 14,2 mln kilometrów kwadratowych
Największa pustynia na świecie zajmuje powierzchnię około 14,2 mln kilometrów kwadratowych123RF/PICSEL

Sahara znajduje się dopiero na trzecim miejscu pod względem zajmowanej powierzchni, z kolei pustynia Gobi plasuje się dopiero na szóstej pozycji. Zatem, które pustynie są na drugim i na pierwszym miejscu?

Wielka Sahara

Sahara obejmuje około 31 proc. powierzchni Afryki, a mimo to nie jest największą pustynią na świecie. Rozciąga się ona od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie, aż po Morze Czerwone na wschodzie. Jej obszar wchodzi w skład aż 11 państw, a sama Sahara składa się z kolei z 14 mniejszych pustyń. Można ją nazwać piekłem na Ziemi, gdyż średnia temperatura roczna wynosi tutaj około 39 stopni Celsjusza, zaś najwyższa zarejestrowana temperatura wynosiła 47 stopni.

Temperatura pustynnego piasku w dzień może osiągnąć nawet 80 stopni Celsjusza, co z pewnością mogłoby poparzyć stopy. Z kolei w nocy, temperatura powietrza może spaść do 13 stopni, zatem na pustyni trzeba się wówczas cieplej ubrać.

Średnia suma opadów w ciągu roku jest wręcz znikoma i wynosi od 100 do 250 mm. Dla porównania średnia roczna suma opadów w Polsce to 500-700 mm. Jednakże na Saharze zdarzają się lata, podczas których nie spada ani jedna kropla deszczu.

Największą na świecie pustynią jest...

...Antarktyda! Wiele osób może zadziwić taka odpowiedź, ale jest to prawda. Pustynia kojarzy się raczej wyłącznie z obszarami gorącymi, gdzie znajdziemy gorący piasek i wieczne słońce, lecz nic bardziej mylnego. Głównym wyznacznikiem pustyń jest suma opadów w ciągu roku, a na Antarktydzie opadów w zasadzie nie ma, nawet opadów śniegu! Antarktyda jest pustynią polarną, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 200 mm, zatem jest tutaj nawet bardziej sucho, niż na Saharze. Mimo to właśnie na biegunie południowym znajduje się około 80 proc. światowych zasobów słodkiej wody, która występuje tam w postaci lodu.

Temperatury mogą tutaj spaść nawet do -93,2 stopni Celsjusza, co zostało zarejestrowane przez analizy satelitarne, a najcieplejszym miesiącem jest... styczeń, kiedy temperatura osiąga "aż" -30 stopni. Jednakże najwyższa temperatura, która została zarejestrowana na tym kontynencie, wynosiła 18,3 stopni Celsjusza na plusie. Rekord został odnotowany w 2020 roku w stacji Esperanza na Półwyspie Antarktycznym.

Pustynia Arktyczna zajmuje drugie miejsce na liście największych pustyń na świecie. Obejmuje ona m.in. wyspy Svalbard, Ziemię Franciszka Józefa, czy wyspy znajdujące się u północnych wybrzeży Azji.

Biden ujawnia pierwszy obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas