Największe bielenie koralowców w historii. Oceany w niebezpieczeństwie
Bielenie koralowców stanowi poważne zagrożenie dla 84% raf oceanicznych, a sytuacja jest najbardziej intensywna w historii. Globalne ocieplenie, wynikające z emisji gazów cieplarnianych, prowokuje ten proces i może prowadzić do nieodwracalnych szkód w ekosystemach.

Międzynarodowa Inicjatywa na rzecz Raf Koralowych ogłosiła w środę, że szkodliwe bielenie koralowców na świecie objęło już 84% raf oceanicznych i jest najbardziej intensywnym zdarzeniem tego typu w historii.
To już czwarte globalne bielenie od 1998 roku i przekroczyło już sytuację z lat 2014-2017, kiedy to dwie trzecie raf dotknięte zostało bieleniem. Nie jest jasne, kiedy ten kryzys się zakończy - rozpoczął się w 2023 roku prawdopodobnie przez ocieplenie oceanów.
Ciepłe oceany niebezpieczne dla koralowców
Ubiegły rok był najcieplejszy w historii Ziemi, a szczególnie odczuły to oceany, których średnia roczna temperatura powierzchni osiągnęła rekordową temperaturę 20,87 stopni Celsjusza z dala od biegunów. To zabójcze dla koralowców, kluczowych dla produkcji owoców morza, rozwoju turystyki i ochrony linii brzegowych przed erozją i sztormami.
"Lasy deszczowe morza" - tak czasem nazywane są rafy koralowe dzięki utrzymaniu wysokiego poziomu bioróżnorodności (nawet 25% wszystkich morskich gatunków je zamieszkuje).
Dlaczego koralowce są kolorowe lub białe?
Zawdzięczają swe jaskrawe barwy kolorowym algom, które żyją w ich wnętrzu i są dla nich źródłem pożywienia. Jeśli panuje długotrwałe ciepło, algi uwalniają toksyczne związki, przez co korale je odrzucają. W ten sposób powstaje biały szkielet, a osłabiony koralowiec jest bardziej narażony na śmierć.

Obecnie trwają prace nad ochroną i odbudową koralowców poprzez próby rozmnażania ich w zoo, aby mogły zostać wykorzystane do ponownego zasiedlenia dzikich raf.
Naukowcy apelują. Potrzebne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
Gazy, takie jak dwutlenek węgla czy metan, przyczyniają się do ocieplania planety.
- Najlepszym sposobem ochrony raf koralowych jest zajęcie się przyczyną zmian klimatycznych. A to oznacza redukcję emisji ludzkich, które pochodzą głównie ze spalania paliw kopalnych… wszystko inne wygląda bardziej jak plaster niż rozwiązanie - powiedział Mark Eakin, sekretarz korespondencyjny Międzynarodowego Towarzystwa Raf Koralowych.
Tymczasem nowa polityka Donalda Trumpa dąży do zwiększenia wykorzystania paliw kopalnych i wycofania programów czystej energii, ponieważ według niego osłaniają gospodarkę. To może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla raf koralowych, ale i całej planety.