Naukowcy ponownie ożywili odcięte świńskie głowy. Ich mózgi funkcjonowały bez ciał

Naukowcy z Yale University dokonali niezwykłego wyczynu, który w przyszłości da nadzieję ludziom śmiertelnie chorym, na dalsze życie i przeszczep mózgu do nowego ciała.

Eksperymenty podtrzymania pracy mózgu poza organizmem wykonano na razie na świniach, ale naukowcy informują, że są w trakcie przygotowań do prowadzenia ich na innych zwierzętach. W trakcie eksperymentów wykorzystano ponad 100 mózgów. Podłączono je do zewnętrznego, sztucznego układu krążenia i ogrzano płyny. Naukowcom udało się utrzymać przy życiu mózgi ponad 36 godzin.

Ale to nie wszystko. Przywrócili oni też podstawową aktywność komórkową mózgu jednej ze świń godziny po tym, jak została pozbawiona głowy. Na razie nie wiadomo, czy mózgi zachowały pełną świadomość, ale pewne jest, że komórki nerwowe pozostawały zdrowe i zdolne do normalnej aktywności.

Reklama

Kluczem do tego sukcesu jest opracowana przez specjalistów technologia o nazwie BrainEx. Jest to innowacyjny system mikrokrążenia, z pomocą którego można zasilić mózg, doprowadzając do niego wszystkie potrzebne składniki odżywcze, bez potrzeby wykorzystania reszty organizmu.

Podczas prezentacji technologii w National Institutes of Health, naukowcy poinformowali, że pracowali i udoskonalali ją przez ostatnie 6 lat. Chociaż prowadzili badania na świniach, to jednak bez problemu BrainEx można zastosować na każdym organizmie żywym, w tym człowieku.

Naukowcy zaangażowani w projekt nie ukrywają również, że ta technika pozwoli w przyszłości zwiększyć szanse na przeżycie ludziom po poważnych wypadkach lub borykających się ze śmiertelnymi chorobami, w oczekiwaniu np. na opracowanie naprawdę skutecznych metod przeszczepu mózgu do nowego, zdrowego ciała lub nawet robota.

Oczywiście, nie prędko się to stanie, bo ten temat budzi mnóstwo skrajnych emocji oraz kontrowersji natury etycznej i moralnej, ponieważ przesuwa granicę życia i śmierci, ale widać trend, w którym ludzkość powoli, ale nieubłaganie, zmierza w kierunku chęci znaczącego wydłużenia życia lub nawet osiągnięcia nieśmiertelności. Taka technologia pozwoli tę wizję urzeczywistnić.

Źródło: GeekWeek.pl/ScienceAlert/MIT / Fot. PxHere/National Institutes of Health

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama