Reklama

Nie żyje Magawa. Bohaterski szczur uratował dziesiątki ludzi

W Kambodży zmarł szczur Magawa, który był bohaterem narodowym. W trakcie swojej kariery wojskowej pomógł rozbroić ogromną ilość materiałów wybuchowych, dzięki czemu uratował wiele istnień ludzkich.

Nie żyje szczur Magawa, który uratował wiele istnień ludzkich

Śmierć szczura Magawa to duża strata dla Kambodży. Był to jeden z najbardziej zasłużonych dla tego kraju i całej ludzkości gryzoń. Dzięki niemu udało się skutecznie wykryć i zneutralizować 71 min i 38 ładunków wybuchowych, które tkwiły w ziemi przez ostatnich wiele dekad po wojnach w tej części świata.

"Magawa był zdrowy i większą część zeszłego tygodnia spędził na zabawach, jednak w weekend był wyraźnie osłabiony. Gryzoń więcej spał i tracił apetyt" - poinformowała organizacja charytatywna APOPO, która go wyszkoliła. Magawa dopiero co przeszedł na w pełni zasłużoną emeryturę. Otrzymał nawet medal za bohaterstwo. Niestety, jego życie dobiegło końca. Szczur przeżył 8 lat. Przez większą część życia niósł pomoc ludziom.

Reklama

Szczur Magawa bohaterem narodowym Kambodży

"Wszyscy odczuwamy stratę Magawy i jesteśmy wdzięczni za niesamowitą pracę, którą wykonał. Jego wkład pozwalał ludziom w Kambodży żyć, pracować i bawić się bez obawy o utratę życia lub zdrowia. Bohater zostaje pochowany" - poinformowała organizacja charytatywna APOPO.

W 2020 roku Magawa został uhonorowany Złotym Medalem PDSA (brytyjskiej organizacji charytatywnej People's Dispensary for Sick Animals) za "odwagę ratującą życie i poświęcenie się obowiązkom". Co ciekawe, to pierwszy w historii szczur, który otrzymał tę wyjątkową nagrodę.

Wielkoszczur gambijski szkolony był w Tanzanii, w ośrodku belgijskiej organizacji pozarządowej. Gryzoń miał 70 cm długości i ważył ponad kilogram. W ciągu 20 minut był w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego. Człowiekowi z wykrywaczem metalu mogłoby zająć to kilka dni.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy