Nietypowa skamielina sprzed 155 mln lat. "Głębokie korzenie ewolucyjne"

W Niemczech została znaleziona bardzo ciekawa skamielina, która zawiera wężowidła z gatunku Ophiactis hex. Została ona zachowana w momencie regeneracji jednej z części ciała. To bardzo ważne odkrycie, które dla naukowców jest dowodem na "głębokie korzenie ewolucyjne" procesu.

Skamielina wężowidła z gatunku Ophiactis hex.
Skamielina wężowidła z gatunku Ophiactis hex.Thuy et al., Proc. R. Soc. B, 2024materiał zewnętrzny

Część żyjących obecnie wężowideł i niektóre rozgwiazdy rozmnażają się poprzez rozszczepienie. Jest to proces, w którym organizm dzieli się na dwie części i następnie dochodzi do odbudowania brakujących fragmentów. Taka fragmentacja klonalna występuje od dawna, czego dowodzi odkrycie paleontologów z Niemiec.

Skamielina kruchej gwiazdy sprzed 155 mln lat

W Niemczech znaleziono skamielinę wężowidła z gatunku Ophiactis hex, którą datuje się na 155 mln lat. Wydobyto ją ze złoża wapienia w południowej części kraju, które stanowi ważne wykopalisko paleontologiczne. Odkrycia dokonano w 2018 r.

Skamielina znaleziona w Niemczech sprzed 155 mln lat.Thuy et al., Proc. R. Soc. B, 2024materiał zewnętrzny

Uczeni przyjrzeli się skamielinie i już na pierwszy rzut oka jest ona bardzo ciekawa. Wspomniane wężowidło znajdowało się w momencie regeneracji części ciała, która powstała w wyniku fragmentacji klonalnej.

Chociaż biologia i ekologia fragmentacji klonów są stosunkowo dobrze poznane, praktycznie nic nie wiadomo o ewolucji i historii geologicznej tego zjawiska.
wyjaśnia Ben Thuy, paleontolog z Luksemburskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej

Naukowcy twierdzą, że znaleziona skamielina jest dowodem na to, że proces ten nie jest stosunkowo nowy i w rzeczywistości ma "głębokie korzenie ewolucyjne". Występował na Ziemi już dawna i wspomniana skamielina go potwierdza.

Znaleziono tylko jedną skamielinę tego gatunku

Uczeni dodają, że na razie odkryto tylko jedną skamielinę wężowidła z gatunku Ophiactis hex. Dlatego sporo pytań związanych z tym organizmem pozostaje bez odpowiedzi. Dodatkowe egzemplarze i przeprowadzone na nich badania ujawnią nowe tajemnice.

Samo rozszczepienie występuje w przypadku organizmów symetrycznych, czyli na przykład mających sześć ramion, co ma sens. W trakcie podziału każda z połówek ma identyczną liczbę odnóży i następnie dochodzi do regeneracji brakujących części.

W Polsce również znajdowane są ciekawe skamieliny. Badania przeprowadzone jakiś czas temu przez naukowców z PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego wykazały, że niegdyś tereny należące obecnie do naszego kraju zamieszkiwały trematozaury.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas