Odkryli górę na Oceanie Spokojnym. Jest większa niż Rysy

Oceanografowie podczas wyprawy badawczej odkryli kolejny wysoki podwodny szczyt. Jest większy niż Rysy, a nawet Olimp. To miejsce pozostaje domem dla wielu gatunków zwierząt (w tym jednego, który sfilmowano po raz pierwszy) i... latającego potwora spaghetti.

Przypomnijcie sobie wygląd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. A teraz wyobraźcie sobie 13 takich budynków jeden na drugim. Tak wysoka (a nawet nieco wyższa) jest podwodna góra, która niedawno została odkryta i zmapowana przez oceanografów z kalifornijskiego Schmidt Ocean Institute we współpracy z Ocean Census i Centrum Kartografii Wybrzeża i Oceanu/Centrum Hydrograficznego Uniwersytetu New Hampshire. 

Znajduje się na Oceanie Spokojnym, niespełna 1450 km od wybrzeży Chile. Jej wysokość znacznie przewyższa Rysy (mierzące 2501 m n.p.m., przy czym najwyższy wierzchołek na terenie Polski ma 2499 m n.p.m.), mierzy bowiem 3109 metrów. To oznacza, że jest również większa od słowackiego Gerlacha (2655 m n.p.m.) czy greckiego Olimpu (2917,7 m n.p.m.).

Reklama

Podwodny szczyt został odkryty w trakcie 28-dniowej wyprawy badawczej za pomocą statku R/V Falkor (too), a dokładnie systemu sonarowego pod jego kadłubem. Jego działanie wyjaśnia dr Jyotika Virmani, dyrektor instytutu: - Fale dźwiękowe opadają i odbijają się od powierzchni, a my mierzymy czas potrzebny na powrót i pomiar. Dzięki temu uzyskujemy naprawdę dobry obraz [topografii dna morskiego - red.].

Według szacunków oceanografów na całej kuli Ziemskiej (a precyzyjnie, na dnach oceanów) jest co najmniej 100 tys. podmorskich szczytów o wysokościach przekraczających 1 000 metrów. Wg dr Virmani takie badania są ważne, "ponieważ w tej chwili tylko około 26 proc. dna morskiego zostało zmapowane w tej rozdzielczości. A dno morskie pokrywa 71 proc. powierzchni naszej planety".

Nowy gatunek i latający potwór spaghetti

Nowo odkryta podwodna góra to siedlisko tętniącego życiem ekosystemu głębinowego. Jest częścią podwodnego pasma górskiego Nazca, które wraz z grzbietem Salas y Gómez, jest jednym z kilku miejsc na świecie rozważanych do utworzenia pełnomorskiego obszaru chronionego na mocy nowego traktatu ONZ przyjętego w 2023 r.

Oprócz mapowania góry podwodnej, zespół przeprowadził nurkowanie eksploracyjne z podwodnym robotem na jednym z grzbietów góry, znajdując ogrody gąbek i starożytne koralowce. Ogród koralowy o powierzchni około 800 metrów kwadratowych ma wielkość trzech kortów tenisowych. Podczas podwodnych ujęć kamerą udało się także uchwycić kałamarnicę Promachoteuthis, rodzaju, który jest tak rzadki, że opisano tylko trzy gatunki na podstawie zaledwie kilku zebranych okazów, z których kilka pochodzi z końca XIX wieku. Do tej pory rodzaj kałamarnicy został scharakteryzowany tylko na podstawie martwych próbek znalezionych w sieciach, jak przekazał Schmidt Ocean Institute.

Podczas wyprawy zaobserwowano również dwa rzadkie Bathyphysa siphonophores, nazywane czasem latającymi potworami spaghetti ze względu na ich charakterystyczny wygląd, który może kojarzyć się z makaronem, a także ośmiornicę Casper, (pierwszy raz ten gatunek został zauważony w południowym Pacyfiku). - Ośmiornica (Casper) nigdy nie została schwytana, więc tak naprawdę nie ma jeszcze naukowej nazwy - powiedziała dr Virmani cytowana przez CNN.

W trakcie trzech wypraw naukowcom udało się zmapować i zbadać 25 podmorskich gór. Dwie poprzednie ekspedycje w styczniu i lutym udokumentowały ponad 150 wcześniej nieznanych gatunków i liczne rozszerzenia zasięgu występowania zwierząt, o których wcześniej nie wiedziano, że żyją na grzbiecie. Podczas ostatniej wyprawy zebrano dodatkowe 20 potencjalnie nowych gatunków.

- Góry podmorskie południowo-wschodniego Pacyfiku są siedliskiem niezwykłej różnorodności biologicznej, gatunków, których do tej pory nie znaleziono nigdzie indziej - powiedział prof. Alex David Rogers, dyrektor naukowy Ocean Census. - Praca, którą nasi taksonomowie przeprowadzili na pokładzie Falkor (too), przy wsparciu zespołu Schmidt Ocean Institute, znacznie poszerzy naszą wiedzę na temat rozmieszczenia niezwykłych form życia na tych podwodnych górach, w tym kilku, które nigdy wcześniej nie zostały zmapowane ani widziane przez ludzkie oko.

Źródła: Schmidt Ocean Institute, CNN

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ocean Spokojny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy