Oto najszybsze i, prawdopodobnie, jednocześnie najmniejsze stworzenie na świecie

To nie gepardy i sokoły są najszybszymi zwierzętami na naszej planecie. Jest nim stworzenie, o którym na pewno jeszcze nie słyszeliście. Jego zdolności posłużą do budowy robotów przyszłości.

Poznajcie Spirostomum ambiguum, jednego z przedstawicieli rodziny pierwotniaków, który powszechnie funkcjonuje, zarówno w słodkich, jak i słonych zbiornikach wodnych na całej planecie. To fascynujące stworzenie ma wydłużony kształt, jest przezroczyste, elastyczne i bardzo kurczliwe.

Właśnie ta ostatnia cecha zainteresowała naukowców, którzy w inspiracji nią chcą stworzyć roboty nowej generacji. Badania nad Spirostomum ambiguum wykazały, że jest on w stanie skrócić rozmiar swojego ciała o aż 60 procent w zaledwie 2 milisekundy. Takich zdolności nie posiada żadne inne stworzenie egzystujące na naszej planecie.

Reklama

W trakcie skurczu, organizm ten jest zdolny do przyspieszenia wynoszącego 200 metrów na sekundę do kwadratu. Co najważniejsze, wykonuje ten proces nie tylko przy minimalnym zużyciu energii, ale również nie odbija się on na jego zdrowiu. Naukowcy chcą wykorzystać te atrybuty przy budowie nowej generacji maszyn, które będą małe, zmiennokształtne i wyjątkowo wytrzymałe.

Władze Georgia Institute of Technology przeznaczyły już fundusze na 3-letni program badawczy związany z Spirostomum ambiguum. W takcie niego, inżynierowie mają poznać wszystkie tajniki funkcjonowania tych stworzeń i na tej podstawie zbudować w pełni funkcjonalne mini-roboty. Znajdą one zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, a przede wszystkim w diagnostykach medycznych przyszłości.

Źródło: GeekWeek.pl/Georgia Institute of Technology / Fot. Georgia Institute of Technology

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy