Pszczoły dołączają do listy zwierząt zdolnych do podstawowej arytmetyki

Właśnie jesteśmy świadkami kolejnego odkrycia, które może mieć ogromny wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Badacze z australijskiego RMIT i francuskiego University of Toulouse udowodnili właśnie, że pszczoły potrafią liczyć.

Pszczoły dołączają do listy zwierząt zdolnych do podstawowej arytmetyki
Pszczoły dołączają do listy zwierząt zdolnych do podstawowej arytmetykiGeekweek - import

Odkrycie, że pszczoły potrafią dodawać i odejmować pokazuje, że te małe pracowite stworzenia są zdolne do wyrafinowanego poziomu poznawania i udowadnia, że siła mózgu niekoniecznie zależy od jego wielkości. W ubiegłym roku naukowcy ujawnili, że pszczoły potrafią zrozumieć koncepcję zera, trenując je do wybierania obrazów zawierających najmniejszą ilość obiektów.

Później postanowili przekonać się, czy ich zdolności sięgają dalej, a konkretniej, czy potrafią dodawać i odejmować. Sprawdzali to trenując poszczególne pszczoły w labiryncie w kształcie litery Y, nagradzając je słodką wodą za wybór dobrej odpowiedzi i karząc gorzką chininą za błędny. Na wejściu do labiryntu znajdowało się od 1 do 5 elementów w niebieskim kolorze, co oznaczało „plus jeden” lub żółtym, co sugerowało „minus jeden”.

Po zapoznaniu się z nimi pszczoły były wpuszczane przez wąski otwór do tzw. komory decyzyjnej z dwoma korytarzami - z właściwą oraz błędną odpowiedzią. Miejsce właściwej odpowiedzi było zmieniane wielokrotnie podczas testów, żeby pszczoły nie przyzwyczaiły się po prostu do wyboru jednego korytarza. Początkowo owady wybierały odpowiedź przypadkowo, ale po ok. 100 próbach, czyli jakichś 7 godzinach treningu, zaczęły wykazywać zrozumienie obowiązujących zasad i wybierały odpowiedź świadomie.

Naukowcy byli zadziwieni wynikami, bo ich zdaniem nawet podstawowa matematyka wymaga dwóch poziomów przetwarzania w mózgu: - Musisz być w stanie przechowywać zasady dodawania i odejmowania w pamięci długotrwałej, jednocześnie je przetwarzając wykonując zadania w pamięci krótkotrwałej. (...) Nasze badania pokazują, że zaawansowane poznawanie liczbowe może być wśród zwierząt dużo powszechniejsze niż się spodziewaliśmy.

Tym samym pszczoły dołączają do niektórych ssaków naczelnych, ptaków i pająków na liście zwierząt ze stwierdzoną zdolnością do podstawowej arytmetyki. Naukowcy mają więc nadzieję, że potwierdzenie teorii, że matematyka nie wymaga ogromnego mózgu, pozwoli stworzyć w przyszłości nowe rozwiązania w zakresie AI, rozszerzając możliwości sztucznej inteligencji o nowe zagadnienia.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas