Rośliny dla alergików. Stwórz ogród przyjazny dla zdrowia
Ciepłe dni zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, ale pechowo dla alergików sezon na alergie trwa w najlepsze. Na szczęście istnieje wiele roślin, które emitują mniej pyłków, co pozwala cieszyć się ogrodem bez obaw o alergie.

Choć ciepłe dni zachęcają do wyjścia do ogrodu lub lasu, sezon na alergie trwa w najlepsze i może skutecznie popsuć plany alergików. Winowajcami są malutkie pyłki, pochodzące z drzew, chwastów, trawy i kwiatów, które tak pielęgnujemy. Są one niezbędne do rozmnażania roślin, przetrwania owadów i całego łańcucha pokarmowego, więc nie powinniśmy narzekać. Jeśli jednak jesteś alergikiem i chcesz cieszyć się w ogrodzie pięknym zapachem kwiatów bez kichania i swędzenia, istnieją rośliny, które wydzielają mniej pyłku.
Spis treści:
Dlaczego niektóre rośliny nas uczulają, a inne nie?
Rośliny wywołujące alergie to takie, które do rozmnażania wykorzystują wiatr, a nie owady. Są to m.in. trawa, babka lancetowata, pokrzywa czy drzewa, takie jak brzoza, orzech czy dąb.
Tymczasem możesz pozbyć się objawów alergii, otaczając się gatunkami, które mają ciężki, lepki pyłek, słabo roznoszący się w powietrzu, a także roślinami żeńskimi dwupiennymi, które tego pyłku w ogóle nie wytwarzają.
Jakie rośliny dla alergika?
Możesz wybierać wśród roślin ozdobnych, doniczkowych, a nawet niektórych drzew, w tym owocowych.
Popularnym wyborem są na przykład drzewa dwupienne: cis, wiśnia, grusza czy jabłoń oraz roślinny ozdobne, takie jak bratki, niezapominajki, piwonie, dzwonki, zawilce i szałwie, a nawet róże, szczególnie te o ciasnych pąkach (przy różach częściej występuje alergia na zapach).
Do domu świetną opcją jest skrzydłokwiat, który jednocześnie ma właściwości oczyszczania powietrza m.in. z dymu papierosowego. Kwiat ten nie uczula, ponieważ jego pyłek jest woskowy, nieunoszący się w powietrzu. W domu sprawdzą się również sukulenty, nawilżające powietrze oraz produkujące tlen, a nadają się nawet dla niewprawionych ogrodników. Eukaliptusbardzo dobrze wpływa na układ oddechowy, a w dodatku jest mrozoodporny i odstrasza muchy i komary - jest zatem idealny do ogrodu.
Alergia może być także na owady - w tym wypadku w ogrodzie warto zrezygnować z roślin miododajnych, które wabią insekty. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ich liczbę, można zamontować w ogrodzie poidła i schronienia dla ptaków, ponieważ pomagają one zmniejszyć liczbę owadów w okolicy.
Czego unikać w ogrodzie dla alergików?
Jeśli dopiero planujesz swój ogród, pomyśl nad zrezygnowaniem z trawy na rzecz innych rozwiązań, np. żwiru. W ten sposób ograniczysz możliwość alergii wywoływanej przez pyłki traw. Jeśli jednak nie chcesz z niej rezygnować, pamiętaj o regularnym podlewaniu i systematycznym koszeniu, by utrzymać źdźbła jak najkrótsze.
Wilgoć ogranicza rozprzestrzenianie się pyłku, więc warto zainwestować w systemy nawadniające lub fontannę. Również na żywopłocie mogą gromadzić się te mikrodrobiny, dlatego lepiej zastąpić go pnączami. Iglaki będą świetnym zamiennikiem drzew liściastych, ponieważ nie uczulają tak często.
Nie zaleca się ogródka ziołowego dla alergików, za to grządki z warzywami mogą być bezpieczną i smaczną alternatywą.
Co pyli w maju?
W drugiej połowie maja występuje największe nasilenie pylenia traw, które trwa aż do końca lipca. W maju pylą również m.in. babka lancetowata, zboża, szczaw, pokrzywy, brzoza, sosna i wierzba. Grzyb Cladosporium także daje objawy alergii w tym okresie.
Aby pooddychać świeżym powietrzem w okresie pylenia, można wybrać się na nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi.