Trąba powietrzna na Podkarpaciu? Nagranie jak ze "Stranger Things"

Wiktor Piech

Wiktor Piech

Aktualizacja

Silne burze nad Polską przetoczyły się minionej nocy. W wielu regionach spadł grad wielkości piłeczek pingpongowych. W okolicach Przeworska i Leżajska mogła utworzyć się trąba powietrzna, o czym świadczy niesamowite nagranie.

Czy w okolicach Przeworska i Leżajska mogła utworzyć się trąba powietrzna?
Czy w okolicach Przeworska i Leżajska mogła utworzyć się trąba powietrzna?Twitter: Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info123RF/PICSEL

Jak podaje Sieć Obserwatorów Burz (Obserwatorzy.info) w okolicach Przeworska i Leżajska mogła pojawić się trąba powietrzna dużych rozmiarów. Według dostępnych informacji kolejne doniesienia o tym zjawisku są weryfikowane. Jednakże portal wskazuje, że na tę chwilę z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że trąba powietrzna faktycznie wystąpiła w województwie podkarpackim.

Trąba powietrzna nad Polską - co na to ekspert? Mamy komentarz!

Na załączonym nagraniu widoczny jest dużych rozmiarów lej kondensacyjny, który co chwile oświetlany jest przez błyski piorunów. Niestety na materiale filmowym nie jest widoczne miejsce/moment styku leja z ziemią, przez co nie można określić zjawiska jako trąbę powietrzną.

Nagranie pokazuje złowrogi charakter jednego z żywiołów. Cała sytuacja niektórym może przypominać sceny z serialu Stranger Things od Netlixa, podczas których błyskawice oświetlały kontury gigantycznego potwora.

Silne burze nad Polską

Nad naszym krajem przeszły bardzo silne burze. Początkowo nawiedziły Małopolskę i Podkarpacie, następnie skierowały się przez Mazowsze i Lubelszczyznę i "kończąc" na Podlasiu. Rozbudowany układ burzowy doprowadził do zniszczenia wielu dachów i elewacji domów.

Wcześniej IGMW wysłał ostrzeżenia przed nawałnicami, silnymi opadami deszczu oraz gradu. Do godziny 20:00 (30.08) alert pierwszego stopnia obowiązuje w całym województwie podkarpackim, w większości powiatów w województwie małopolskim i świętokrzyskim, w południowej części województwa lubelskiego, środkowej części województwa mazowieckiego oraz w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Z kolei alert drugiego stopnia obowiązuje do godziny 23:00 (30.08) w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, wschodniej części województwa mazowieckiego, niemal w całym województwie podlaskim i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Według dostępnych danych na Podkarpaciu bez prądu zostało ponad 22 000 odbiorców. W powiecie leżajskim dostęp do prądu utraciło około 11 000 odbiorców, a w powiecie stalowowolskim około 7 000. Ponadto nie działało prawie 530 stacji transformatorowych oraz 18 linii średniego napięcia. Tylko w województwie lubelskim strażacy wyjechali z pomocą ponad 170 razy.

Czym się różni lej kondensacyjny od trąby powietrznej?

Lej kondensacyjny jest rotującą się chmurą, która tworzy się u podstawy chmury. Zjawisko swoim wyglądem przypomina odwrócony stożek lub kolumnę. W dużym skrócie tego typu lej powstaje wskutek współoddziaływania na siebie wilgotnych mas powietrza i prądów powietrznych. Powstaje wówczas różnica ciśnień - wewnątrz tworzącego się wiru ciśnienie jest wyższe, niższe jest zaś na zewnątrz. Ta relacja jest kluczowym czynnikiem wpływającym na powstanie tego zjawiska.

Podstawową różnicą między lejem kondensacyjnym a trąbą powietrzną jest to, że lej pozostaje "zawieszony" nad ziemią, nie styka się z nią - nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Jednakże trąba powietrzna jest to lej kondensacyjny, który dosięgnął ziemi i który tworzy bardzo niebezpieczne zjawisko.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas