Wnuk Jacques’a Cousteau rozwikła tajemnicę Wielkiej Błękitnej Dziury

Wielka rozpadlina rafy koralowej znajduje się na wodach Morza Karaibskiego w granicach Belize. Jest wielką atrakcją turystyczną i wspaniałym miejscem do eksploracji dla nurków.

Okolona turkusowym morzem i pierścieniem żywej rafy, Wielka Błękitna Dziura jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Formacja geologiczna ma 300 metrów średnicy i 124 metry głębokości. Jest widoczna z kosmosu, a swoją popularność zyskała dzięki filmom telewizyjnym i prezentacjom wypraw morskich Jacques’a Cousteau, słynnego podróżnika.

Chociaż wielka rozpadlina eksplorowana jest praktycznie każdego dnia przez nurków przybyłych tam z najróżniejszych zakątków naszej pięknej planety, to jednak wciąż nie poznaliśmy jej największych tajemnic. Niebawem ma to się zmienić. Stanie się to za sprawą wnuka Jacques’a Cousteau. Planuje on organizację misji badawczej, w ramach której na dno zjawiskowej Great Blue Hole zostanie wysłany bezzałogowy okręt podwodny.

Reklama

W ramach badań, naukowcy zmapują całą formację, pobiorą próbki z różnych jej części, ocenią jakość wody oraz warunki środowiskowe do życia najróżniejszych stworzeń i na tej podstawie będą próbowali rozwikłać jej burzliwą historię. Jest ona fascynująca, ponieważ prawdopodobnie niegdyś była to o wiele większa struktura, która powstała w trakcie ostatniego zlodowacenia. Później olbrzymia jaskinia wapienna uległa zawaleniu i zalaniu przez wody Morza Karaibskiego. Jej aktualny wygląd jest bezpośrednim tego następstwem. Przyznacie, że prezentuje się przepięknie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy