Reklama

Wulkaniczny deszcz drogocennych kamieni na La Palmie

Matka Natura potrafi nas zadziwić. Chociaż wulkan Cumbre Vieja sieje postrach na La Palmie i zdewastował już ogromne jej połacie, to jednak pojawiły się i zjawiskowe oblicza tej potężniej erupcji. Na wyspie spadły deszcze oliwinów oraz powstała nowa plaża.

Na hiszpańską La Palmę spadł deszcz oliwinów

Naukowcy, prowadzący badania na hiszpańskiej La Palmie, odkryli oliwiny, czyli półszlachetne minerały o kolorze jasnozielonym. Często są one wykorzystywane przez jubilerów do produkcji biżuterii. Niestety, zbieranie ich jest zabronione, jednak można natknąć się na nie i je podziwiać spacerując po obszarach, na których lawa już zastygła.

Ale to nie wszystko. Lokalne władze poinformowały również o powstaniu nowej plaży na La Palmie. Pojawiła się ona na pasie pierwszego jeziora lawy. Plaża jest najmłodszą w Hiszpanii i rozciąga się na dystansie ok. 800 metrów. Co ciekawe, plaża sięga aż na 500 metrów w głąb Oceanu Atlantyckiego i niektóre jej części są piaszczyste.

Reklama

Ten sam jęzor lawy wcześniej zniszczył miasto Todoque. Miało to miejsce 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Dotychczas lawa pochłonęła ponad 1000 ha wyspy La Palma i zmusiła do ewakuacji ponad 7000 mieszkańców. Najnowsze dane wskazują, że erupcja nieco się uspokoiła. Jest szansa, że kolejne tygodnie będą spokojniejsze, a wulkan będzie emitował znacznie mniej toksycznych substancji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama