​"Ręka Boga" - w ten sposób przynoszą ulgę pacjentom z COVID-19

Dwie gumowe rękawiczki jednorazowe wypełnione ciepłą wodą - w taki sposób brazylijska pielęgniarka Lidiane Melo, próbuje ulżyć pacjentom w szpitalu na północ Rio de Janerio, czytamy w Today.it. Cała procedura ma także bezpośrednio medyczne zastosowanie.

Pandemia sprawiła, że każdego dnia na oddziałach zamkniętych przebywają osoby, które nie mogą zobaczyć się ze swoimi bliskimi. Brak ludzkiego kontaktu i dotyku to coś, co potrafi mieć istotny wpływ podczas szpitalnego leczenia. Korzystając z "domowych metod",  jedna z brazylijskich pielęgniarek postanowiła zapewnić pacjentom namiastkę wsparcia bliskich.

Wystarczyły dwie, napełnione ciepłą wodą rękawiczki położone na dłoni pacjenta w ciężkim stanie, aby poprawić jego krążenie i ułatwić sprawdzenie saturacji krwi. W innym przypadku w ten sposób ulżono kobiecie tuż przed planowaną intubacją. "Uspokoiła się, powiedziała, że czuje, jak biorę ją za rękę. Odparłam jej, że nie jest moja, ale musi myśleć o niej tak, jakby była ręką Boga" - czytamy w Today.it. Zdjęcia "Ręki Boga", jak nazwali pomysł brazylijskiej pielęgniarki internauci, obiegło świat.

Reklama

Zdjęcia wykonane w brazylijskim szpitalu trafiły do sieci społecznościowych już jakiś czas temu, ale dopiero teraz zyskały na popularności, internauci z całego świata zaczęli się nimi dzielić. "Stracić 20 pacjentów podczas 12-godzinnej zmiany to koszmar, ale nic innego nie mogę zrobić. W dniu, w którym nie będę już nic czuć, ani płakać z powodu bólu kogoś innego, przestanę pracować" - powiedziała Lidiane Melo, zapytana o zdjęcia, podaje włoski serwis.

W Brazylii ponad 13 mln osób chorowało już na COVID-19, zmarło 351 tys. pacjentów, a ponad 11 mln ozdrowiało - wynika z oficjalnych informacji. Kraj zajmuje drugie miejsce, po USA, na liście największej liczby zakażeń i zgonów na świecie. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy