Kosmos

Astronomowie odkryli drugi Układ Słoneczny

​Astronomowie wykorzystując Kosmiczny Teleskop Keplera dokonali niezwykłego odkrycia. Udało się im odkryć układ planetarny, który jest lustrzanym odbiciem Układu Słonecznego!

Układ planetarny KOI-351 został odkryty przez naukowców z niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Wokół gwiazdy centralnej krąży 8 planet, a ich ułożenie jest bardzo podobne do planet Układu Słonecznego. Najbliżej gwiazdy znajdują się planety skaliste, a dalej występują gazowe olbrzymy.

Trzy planety tworzące układ KOI-351 mają okres orbitalny wynoszący 60, 211 i 331 dni, a więc niemal identyczny jak Merkury, Wenus i Ziemia. W niezwykłym układzie planetarnym znajdują się również obiekty obiegające gwiazdę w 7, 9, 92 i 125 dni. Oznacza to, że układ KOI-351 jest znacznie bardziej ściśnięty od Układu Słonecznego. Wszystkie 8 planet jest rozmieszczonych w przestrzeni na dystansie, jaki dzieli Ziemię od Słońca.

Odkrycie uczonych z DLR jest o tyle istotne, że do tej pory nie odkryto drugiego układu planetarnego tak podobnego do Układu Słonecznego. Wiele wskazuje, że jesteśmy bliżej odkrycia drugiej Ziemi, niż nam się wydaje. 

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy