Kosmos

Chiny rozwiążą zagadkę ciemnej materii?

Chiny wystrzeliły na wysoką orbitę satelitę Dark Matter Particle Explorer (DAMPE), który jest w stanie wykrywać m.in. promieniowanie gamma. Dzięki temu urządzeniu naukowcy chcą rozwikłać zagadkę ciemnej materii.

Ciemna materia stanowi większość materii we wszechświecie, ale nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. Nie możemy jej obserwować w żaden tradycyjny sposób, a jedynie poprzez grawitacyjną interakcję z innymi obiektami. Astronomowie od lat próbują rozwikłać zagadkę ciemnej materii, ale bezskutecznie. Wiele wskazuje, że może udać się to Chińczykom.

Na pokładzie rakiety Long March-2D niedawno został wystrzelony satelita DAMPE, który będzie skanował wszechświat w poszukiwaniu wysokoenergetycznego promieniowania gamma, które stanowi efekt rozpadu ciemnej materii. DAMPE ma na to duże szanse, bo oferuje najwyższą rozdzielczość spośród wszystkich aparatów badawczych poszukujących ciemnej materii, umieszczonych poza Ziemią.

DAMPE jest pierwszym z czterech chińskich satelitów naukowych, które wkrótce pojawią się na orbicie okołoziemskiej. Pozostałe trzy mają zostać wyniesione poza Ziemię w 2016 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | ciemna materia | Chiny | satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama