Kosmos

Droga Mleczna jest coraz większa?

Nasza galaktyka prawdopodobnie się powiększa. Obserwując inne galaktyki spiralne, naukowcy odkryli, że wykazują one tendencję do rozszerzania się ok. 500 m/s.

Badania koncentrujące się na tworzeniu się gwiazd na skrajach galaktyk, rzuciły nowe światło na naturę Drogi Mlecznej. Gwiazdy rodzące się w gigantycznych chmurach gazu, powoli oddalają się od siebie, sprawiając, że galaktyka się powiększa. Zaobserwowano to w przypadku innych galaktyk spiralnych i potwierdzono także dla Drogi Mlecznej.

- Droga Mleczna jest dość duża. Ale nasze badania pokazują, że przynajmniej jej widoczna część powoli się powiększa, wraz z powstawaniem nowych gwiazd na galaktycznych peryferiach - powiedziała Cristina Martínez-Lombilla z Instituto de Astrofísica de Canarias.

Droga Mleczna ma kształt płaskiego dysku o średnicy 100 000 lat świetlnych, który wybrzusza się w centrum. Płaski dysk zawiera gaz i młode gwiazdy. Wybrzuszenie wewnątrz jest wypełnione gwiazdami znacznie starszymi, które prawdopodobnie powstały 7-11 mld lat temu.

Słońce znajduje się w jednym z ramion spiralnych Drogi Mlecznej w odległości ok. 8000 lat świetlnych od centrum galaktyki.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Galaktyka | droga mleczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy